Francie kvůli terorismu požádala o pomoc ostatní země Evropské unie

Francie dnes požádala ostatní země Evropské unie o aktivaci článku evropských smluv o vzájemné pomoci v případě napadení. Státy osmadvacítky s tím jednomyslně souhlasily. Konkrétní formu pomoci si teď Francie domluví s každým státem unie zvlášť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian | Zdroj: ČTK

„Francie nemůže dělat všechno,“ prohlásil francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Francie bojuje s radikály třeba v Mali nebo v oblasti Sahelu.

Teď se ale chce soustředit hlavně na nálety proti takzvanému Islámskému státu v Sýrii, který se k pařížskému masakru přihlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francie požádala ostatní země EU o aktivaci článku unijních smluv o vzájemné pomoci v případě napadení. Více od zpravodaje Ondřeje Housky

„Francie odpovídá razantně, a proto, aby mohla uvolnit své kapacity z jiných teritorií, třeba z Afriky, tak potřebuje pomoci, aby se mohla soustředit právě na oblast toho nejhoršího konfliktu,“ řekl v Bruselu český ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Stropnický souhlasí s tím, že spojenci by měli část francouzských aktivit proti radikálům a teroristům převzít. Česko by podle něj mohlo například posílit svou jednotku v africkém Mali. V ní teď slouží asi 30 českých vojáků.

„My už tedy náš kontingent posilujeme oproti unijní misi, která tam je; to byla naše iniciativa. Teď možná může dojít ještě k nějakému dalšímu navýšení, ale to předjímám.“

Ministr Stropnický připomněl, že někteří odborníci začínají mluvit o nutnosti pozemní vojenské operace v Sýrii. Pokud by k ní skutečně došlo, Česko by se jí mohlo zúčastnit.

„I tam si dovedu nějakou naši omezenou kontribuci představit, třeba ve smyslu protichemické jednotky nebo zdravotníků,“ uvedl Stropnický s tím, že k pozemní operaci by byla nutná dohoda všech důležitých zemí včetně USA a Ruska.

Francouzskou žádost o pomoc dnes jednomyslně podpořily všechny země Unie. Podle šéfky evropské diplomacie Federicy Mogheriniové je Evropa jednotná a teď požaduje stejnou jednotu od svých sousedů nebo od arabských zemí.

Teroristické útoky ve Francii | Foto: ČTK

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme