Francie má nového premiéra. Macron jmenoval Édouarda Philippa, starostu Le Havru

Novým francouzským premiérem je pravicový politik Édouard Philippe. V pondělí odpoledne ho před Elysejským palácem v Paříži jmenoval francouzský prezident Emmanuel Macron.

Paříž (Aktualizováno: 15:12 15. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novým francouzským premiérem je pravicový politik Édouard Philippe, jmenoval ho francouzský prezident Emmanuel Macron | Foto: Fotobanka Profimedia

O jmenování Philippa se spekulovalo, mezi možnými kandidáty byla ale i šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Jméno nového premiéra oznámil generální sekretář Elysejského paláce Alexis Kohler. Nový předseda vlády by měl do zítřka oznámit složení nového kabinetu. 

Francie má nového prezidenta. Emmanuel Macron vystřídal Francoise Hollanda

Číst článek

Šestačtyřicetiletý Édouard Philippe byl dosud starostou normandského města Le Havre a také poslancem za pravicové republikány.

Philippe dlouhá léta spolupracoval s prezidentským kandidátem Alainem Juppém, aby se po jeho porážce s Francoisem Fillonem připojil k bývalému premiérovi. Od něj odešel poté, co vyšlo najevo, že Fillon platil své ženě za fiktivní práce.

Philippe má zkušenosti i se soukromým sektorem, nějaký čas působil ve společnosti Areva. Předpokládá se, že nový premiér pomůže prezidentovi získat podporu zejména na pravici politického spektra, mezi ministry jeho vlády by se měla objevit známá jména jako Francois Bayrou či Jean-Yves Le Drian.

Nový francouzský prezident Macron ještě v pondělí odjede na svou první zahraniční cestu ve funkci. V Berlíně se sejde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Jednat budou o budoucnosti Evropské Unie. Macron je zastáncem větší evropské integrace.

Filip Harzer, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme