Francie má nového prezidenta. Emmanuel Macron vystřídal Francoise Hollanda

Emmanuel Macron se v neděli ujal funkce francouzského prezidenta. V deset hodin dopoledne dorazil do Elysejského paláce, kde mu klíče od tohoto sídla hlavy státu na slavnostním ceremoniálu předal odcházející prezident Francois Hollande.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oba muži se dohodli, že zahájení proběhne bez partnerek. Podle České televize toto rozhodnutí padlo, protože Hollande momentálně po svém boku nikoho nemá.

Odcházející prezident a nastupující prezident se před předáním moci sešli ještě z rozhovoru „za zavřenými dveřmi". Poté měl Hollande ukázat Macronovi tajnou místnost ve sklepeních paláce, která slouží jako vrchní velitelství. Odstupující prezident tomu novému také předal kódy k francouzským atomovým zbraním.

Francie má nového prezidenta. Emmanuel Macron zvítězil se 66 procenty, oslavovali hlavně mladí

Číst článek

Macron pak v Elysejském paláci složil přísahu. S funkcí převzal i Řád čestné legie. Bývalý prezident Francois Hollande ještě předtím palác symbolicky opustil. Oficiálně se stal prezidentem, když Ústavní šéf rady Laurent Fabius oznámil přesné výsledky voleb.

Macrona v neděli podle protokolu čeká ještě několik povinností. V pondělí by pak měl jmenovat premiéra. Nová vláda bude oznámena v úterý.

V pondělí ho také čeká první zahraniční cesta. Pojede do Berlína, kde se setká s kancléřkou Angelou Merkelovou. Kromě Německa, se nový prezident vydá nejspíš i do afrického Mali, kde má navštívit francouzské jednotky v zahraničí. 

Václav Jabůrek, Jan Šmíd, jaj, Reuters Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme