V čele francouzské vlády vystřídal Philippa Jean Castex. Dosud koordinoval koronavirová opatření

Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippa podala v pátek demisi. Prezident Emmanuel Macron už ve čtvrtek uvedl, že kvůli neúspěchu vládní strany Republika v pohybu (REM) v komunálních volbách chystá změny ve vládě a hodlá se vydat „na novou cestu“ s „novým týmem“, řekl listu Le Parisien. Novým francouzským premiérem byl ve stejný den jmenován Jean Castex, který dosud koordinoval uvolňování opatření přijatých v boji proti koronaviru.

Paříž (Aktualizováno: 12:50 3. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový francouzský premiér Jean Castex na snímku z května 2020. | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Devětačtyřicetiletý Philippe podle AFP podal demisi vlády do Macronových rukou ráno na schůzce v Elysejském paláci. Prezident ji přijal. „Nový premiér bude jmenován v následujících hodinách,“ uvedl prezidentský palác. Ministři zůstanou v úřadu do jmenování svých nástupců.

Expremiér Fillon dostal pět let vězení za zpronevěru. Fiktivně zaměstnával manželku i další členy rodiny

Číst článek

Krátce po poledni pak Elysejský palác informoval o tom, že jeho nástupcem se stal Jean Castex. Pětapadesátiletý politik od dubna koordinoval uvolňování opatření, která francouzská vláda přijala v boji proti šíření koronaviru.

Ve francouzských médiích se v posledních dnech spekulovalo o tom, že by v čele nové vlády mohl usednout hlavní vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier či ministryně obrany Florence Parlyová.

Současný kabinet končí krátce po nedělním druhém kole komunálních voleb, které pro Macronovu stranu skončilo debaklem. Velká města jako Lyon, Marseille, Bordeaux či Štrasburk ovládla opoziční strana Evropa Ekologie-Zelení (EELV), v Paříži křeslo obhájila socialistická starostka Anne Hidalgová, v Perpignanu vyhrál kandidát krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) předsedkyně Marine Le Penové.

Jediné velké vítězství zaznamenal prezidentův tábor v přístavním městě Le Havre, kde vyhrál právě Édouard Philippe. Zda nyní přijme funkci starosty, zatím není jasné. Podle francouzského volebního práva za sebe může jmenovat zástupce.

‚S novým týmem novou cestou‘

V rozhovoru, který poskytl Macron ve čtvrtek listu Le Parisien a dalším regionálním deníkům, uvedl, že chce ve zbývajících dvou letech svého mandátu spolupracovat s novým týmem. Vydat se hodlá také na „novou cestu“.

Francouzi protestují proti penzijní reformě. Vláda odborům nabídla ústupek ohledně důchodového věku

Číst článek

Francouzská média v posledních dnech spekulovala, že prezident bude chtít vzhledem k úspěchu zelených v komunálních volbách klást větší důraz na ekologická a sociální témata. Philippe, bývalý člen konzervativní strany Republikáni, který se nikdy nestal členem prezidentovy strany REM, tak byl vnímán jako překážka této levicové změny.

Ve čtvrtečním rozhovoru Macron premiéra chválil. Od května 2017, kdy usedl v čele vlády, odvedl podle něj Philippe „znamenitou práci“ a za velmi složitých podmínek spolu s ním provedl „důležité, historické reformy“. V uplynulých měsících ale na povrch vyplouvaly i rozdílné názory obou politiků. Zatímco Macron chtěl opatření přijatá v boji proti šíření koronaviru uvolňovat rychleji, Philippe rušení restrikcí brzdil.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění se Philippe u Francouzů těší větší oblibě než Macron. V průzkumu ze čtvrtka důvěru premiérovi vyjádřilo 40 procent dotázaných, prezidentovi 33 procent. V průzkumu se také 75 procent respondentů vyjádřilo pro větší důraz na ekologickou a sociální politiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme