Francie mění ministra zahraničí. Odcházejícího Fabiuse možná nahradí Royalová

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius dnes oznámil odchod z vlády. Prezident François Hollande ho zřejmě jmenuje do čela prestižní Ústavní rady. Na postu šéfa diplomacie Fabiuse možná nahradí ministryně žiovotního prostředí Ségolène Royalová. Ve francouzské vládě navíc může podle francouzských médií dojít ještě k několika dalším změnám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royalová | Zdroj: Reuters

Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius se v posledních měsících neshodl s prezidentem Françoisem Hollandem ani ministrem obrany Jeanem-Yvesem Le Drianem.

Spory se týkaly především postupu v Sýrii a Iráku. Fabius dlouho odmítal letecké údery proti takzvanému Islámskému státu a byl také proti vyslání letadlové lodi Charles de Gaulle do Perského zálivu.

Novou šéfkou francouzské diplomacie by se podle médií mohla stát Ségolène Royalová, současná ministryně životního prostředí. Jejímu případnému jmenování ale není nakloněno Německo.

Bývalá prezidentská kandidátka Royalová je někdejší dlouholetou životní partnerkou prezidenta Hollandea, se kterým má čtyři děti.

Dalšími kandidáty na tento post jsou ministr financí Michel Sapin a bývalý starosta Paříže Bertrand Delanoë.

Laurent Fabius | Foto: Český rozhlas

Jan Šmíd, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme