Opulentní večeře za veřejné peníze. Francouzský ministr rezignoval kvůli aféře s nadměrnými výdaji

Francouzský ministr životního prostředí François de Rugy v úterý podal demisi kvůli skandálu, který se týkal jeho údajně nadměrných výdajů v době, kdy byl předsedou dolní komory parlamentu. De Rugy, který je podle protokolu druhým nejdůležitějším mužem vlády po premiérovi, to oznámil na facebooku.

Paříž (Aktualizováno: 17:18 16. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský ministr životního prostředí de Rugy rezignoval | Zdroj: Reuters

S tvrzením, že de Rugy například pořádal na účet daňových poplatníků opulentní soukromé večeře, přišel investigativní server Mediapart. Ministr to odmítl a sebe a svou rodinu označil za oběť mediálního lynče.

„Ten mne donutil k nezbytnému ústupu, což každý pochopí,“ uvedl de Rugy s tím, že kvůli aféře by nadále nemohl v klidu pracovat. Dodal, že chce rovněž ochránit svou rodinu a že na Mediapart podává trestní oznámení pro urážku na cti.

Francouzský prezident Emmanuel Macron později uvedl, že ministrovu rezignaci přijal. Podle francouzského tisku se neočekává, že by jméno de Rugyho nástupce bylo oznámeno ještě v úterý.

Francouzská lobstergate

Pro kauzu se ve Francii vžil pojem „lobstergate“ podle anglického výrazu pro humra. Mediapart také tvrdí, že de Rugy už jako ministr nechal nákladně renovovat ministerské apartmá. Server se podle deníku Le Parisien chystá zveřejnit další článek o nestandardních výdajích de Rugyho v době, kdy byl řadovým poslancem.

Nyní pětačtyřicetiletý de Rugy byl předsedou Národního shromáždění v letech 2017 a 2018. V září loňského roku v ministerském úřadě vystřídal známého ekologického aktivistu Nicolase Hulota, jenž podal demisi, protože prezident Macron podle něj nedostatečně souzněl s jeho ekologickým programem.

Skandál kolem de Rugyho podle agentury Reuters posílil kritiku Macronovy vlády, kterou především levice obviňuje z toho, že je elitářská a příliš vzdálená obyčejným lidem. Kabinet se kromě toho stále potýká s protesty příslušníků hnutí takzvaných žlutých vest, kteří již měsíce kritizují vládní reformy a kteří v neděli narušili tradiční vojenskou přehlídku u příležitosti státního svátku. 

De Rugy je čtvrtým ministrem, který podal demisi od roku 2017, kdy se Macron ujal funkce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme