Francouzskou exministryni zdravotnictví obvinili z ‚ohrožení životů dalších osob‘ při pandemii covidu-19

Bývalá francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová byla v pátek formálně obviněna kvůli způsobu, jakým v době výkonu funkce řešila epidemii covidu-19. Informovala o tom agentura AFP. Podle agentury Reuters se jedná o jeden z prvních případů na světě, kdy se musí vedoucí činitel právně zodpovídat za své činy v souvislosti s koronavirovou nákazou.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá ministryně zdravotnictví byla obviněna z „ohrožení životů dalších osob“ | Foto: Alain Jocard | Zdroj: Reuters

Žalobce Republikánského soudního dvora (CJR), který reakci vysokých vládních představitelů na pandemii covidu-19 vyšetřuje, uvedl, že Buzynová byla obviněna z „ohrožení životů dalších osob“, nikoliv však z druhého možného trestného činu, kterým bylo „nezabránění pohromě“.

Buzynová stála v čele francouzského ministerstva zdravotnictví od května 2017 do 16. února 2020, přičemž den před její demisí oznámila Francie prvního zemřelého s covidem-19.

Covidový zákon rozdělil Francii, jedni mluví o Macronově diktatuře, druzí o odpovědnosti a solidaritě

Číst článek

Důvodem rezignace Buzynové byla kandidatura na starostku Paříže, kterou se nestala. Od letošního ledna působí ve vedení Světové zdravotnické organizace (WHO).

Po nákaze koronavirem zemřelo v 67milionové Francii od začátku pandemie nejméně 115 000 lidí.

Republikánský soudní dvůr, který má ve francouzském systému jako jediný pravomoc vyšetřovat politiky za kroky uskutečněné v době výkonu jejich funkce, dosud obdržel zhruba 14 500 stížností souvisejících s kroky politiků v době pandemie. Týkají se mimo jiné nedostatečné připravenosti na příchod pandemie, která se projevila v nedostatku ochranných pomůcek v prvních měsících loňského roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme