Badatelé získali přístup do archivů o Mitterandovi. Budou zkoumat roli Francie při genocidě ve Rwandě

Badatelé dostali přístup do archivů, které se týkají bývalého francouzského prezidenta Françoise Mitteranda. Francouzský prezident Emmanuel Macron usiluje o zlepšení vztahů se Rwandou, proto pověřil badatele, aby se zabývaly rolí Francie ve rwandské genocidě. Přístup povolil vrchní správní soud poté, co jej zamítlo ministerstvo kultury. Běžně prezidentské archivy zůstávají důvěrné po dobu 60 let.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna v roce 1994 při slavnostním otevření podmořského tunelu pod Lamanšským průlivem s bývalým prezidentem Francie Francois Mitterrandem.

Královna v roce 1994 při slavnostním otevření podmořského tunelu pod Lamanšským průlivem s bývalým prezidentem Francie Francois Mitterrandem. | Zdroj: Reuters

Francouzský vrchní správní soud v pátek povolil badateli přístup do archivů týkajících se exprezidenta Françoise Mitteranda a role Francie ve rwandské genocidě v roce 1994. Jde o krok, který by měl pomoci uvolnit napětí mezi Paříží a Kigali, uvedla agentura Reuters.

Historici a badatelé si dosud stěžovali, že měli k dispozici jen zlomek příslušných tajných dokumentů a průkazné informace o roli Paříže ve rwandské válce dosud chybí. Rwandský prezident Paul Kagame Francii obvinil ze spoluviny na krveprolití, v němž hutuské milice zabily na 800 000 příslušníků kmene Tutsiů a umírněných Hutuů.

Zlepšení vztahů se Rwandou

Francouzský prezident Emmanuel Macron usiluje o zlepšení vztahů se Rwandou a loni pověřil badatele dvouletým vyšetřováním role francouzské armády v genocidě. Prezidentské archivy obvykle zůstávají důvěrné po dobu 60 let, ale za určitých okolností, pokud je to ve veřejném zájmu, mohou být otevřeny dříve, uvedla dnes Státní rada, která působí jako poradní orgán výkonné moci a nejvyšší soud pro správní záležitosti.

Francouzi zabili vůdce teroristické organizace Al-Káida v africkém Mali

Číst článek

Akademici mají podle rady legitimní zájem nahlédnout do archivů, aby přispěli k historickému výzkumu. Přístup do archivů předtím odmítlo francouzské ministerstvo kultury.

Socialista Mitterand byl francouzským prezidentem v letech 1981 až 1995. V lednu roku 1996 zemřel. Paříž v minulosti připustila, že ve Rwandě se dopustila omylů, opakovaně ale odmítla obvinění, že cvičila milice, které se podílely na masakrech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme