Francouzská Národní fronta změní jméno. Návrhy? Fronta vlastenců či 'Státní příslušníci'

Severofrancouzské město Lille bude o víkendu hostit sjezd Národní fronty (FN) Marine Le Penové, na jehož konci má být oznámen nový název strany. Změna bude součástí nového kurzu tohoto nacionalistického uskupení a reaguje na zklamání v podobě druhého kola loňských prezidentských voleb a následných voleb do Národního shromáždění. Strana se chce opět zaměřit na imigraci a upustit od kritiky eura, uvedla agentura Reuters.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marine Le Penová na tiskové konferenci ve francouzském Laonu, únor 2018. Nápis na pozadí - Vpřed pro Novou frontu - naznačuje deklarovanou transformaci strany. | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

Nový název znamená také definitivní zpřetrhání vazeb na kontroverzního zakladatele FN Jeana-Marie Le Pena, odsouzeného několikrát za podněcování rasové nesnášenlivosti. Současná šéfka strany se od odkazu svého otce od převzetí vedení v roce 2011 distancuje a na nadcházejícím sjezdu se má hlasovat o návrhu zrušit mu funkci čestného předsedy, kterou 89letý Le Pen stále zastává.

"Změna názvu bude značit konec jedné kapitoly a začátek nové, bude o straně vhodné pro převzetí moci a vytváření aliancí," řekla v únoru Le Penová novinářům. "Potkáváme lidi, kteří souhlasí se vším, co říkáme..., ale když řekneme 'ahoj, my jsme Národní fronta', odpovídají 'Ne, ne, Národní fronta ne!'," vysvětluje jeden z lídrů mládežnického křídla stran Davy Rodriguez.

Volební heslo 'Ve jménu lidu' pomohlo Le Penové vyhrát na chudém severu Francie

Číst článek

Deník Le Figaro minulý týden uvedl, že jako stále pravděpodobnější se jeví přejmenování na "Les Nationaux" (doslova "státní příslušníci"). Návrh přišel od poslance Gilberta Collarda, který se domnívá, že jde o "velmi pěkný název". Mezi alternativami je podle deníku Libération třeba "Fronta vlastenců" či "Strana francouzské Francie".

Více voličů, více relevance

FN hodlá také měnit priority ve snaze získat "více voličů a relevance na politické scéně transformované prezidentem Emmanuelem Macronem", píše Reuters. Hlavní složkou má být opět bezpečnost a imigrace, zeslábnout by měl odpor vůči jednotné evropské měně, který - byť lákavý pro jádro příznivců FN - se ukázal jako nepřijatelný pro většinu francouzských voličů.

Cílem této strategie je vyvést stranu z izolace a učinit z ní lídra přístupnějšího "vlasteneckého" tábora. "Macron kolem sebe shromáždil družinu nestoudných globalistů (...) Je načase, aby se spojili ti, kteří brání národ," řekla Le Penová.

Analytici i někteří stoupenci její strany mají podle Reuters pochybnosti o potenciálu na další zvýšení popularity, Le Penová si je ale znovuzrozením jistá. "Ve Francii je zvykem oznamovat naši smrt, jakmile jsme trochu oslabeni," uvedla. FN má po červnových parlamentních volbách v 577členném Národním shromáždění jen osm křesel. "Ale pokaždé, když nás pohřbili, vrátili jsme se ještě silnější," dodala Le Penová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme