Francouzský národní stadion se mění v očkovací středisko. Vakcínu tu má dostat až 10 tisíc lidí týdně

Francie začala v úterý očkovat proti covidu-19 na největším stadionu v zemi. Národní stadion Stade de France stojí na pařížském předměstí a jeho kapacita přesahuje 80 tisíc míst. Francouzi ho mají spojený nejen s historickými sportovními úspěchy a nezdary, ale i s tragickými událostmi.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pařížský stadion Stade de France, jeden z cílů teroristických útoků v pátek 13. listopadu

Očkovat se nebude přímo na trávníku francouzského národního stadionu, ale v jeho útrobách | Zdroj: Reuters

Titul mistrů světa ve fotbale v roce 1998, porážka v boji o bronz na mistrovství světa v ragby v roce 2007 i teroristické útoky z listopadu 2015. To všechno si Francouzi spojují s národním stadionem. Nejde tak jen o symboliku, ale hlavně o praktický efekt. Na Stade de France chtějí Francouzi týdně naočkovat až 10 tisíc lidí. Tamní centrum bude mít ze začátku otevřeno od devíti hodin ráno do osmi hodin večer. Pokud bude potřeba, očkovací týmy jsou připravené zrychlit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní stadion Francie, Stade de France, se mění ve velké očkovací středisko. Poslechněte si reportáž Martina Baluchy

„Když bude potřeba otevřít sedm dní v týdnu 24 hodin denně, tak to uděláme,“ řekla deníku Le Parisien generální ředitelka francouzského národního stadionu Alexandra Boutelierová.

Lidé budou na stadion vstupovat branou E. Přímo na trávníku se ale očkovat nebude. K tomu jsou vymezené prostory v útrobách stadionu. Hendikepovaní a lidé se sníženou mobilitou dostanou vakcínu v přízemí stadionu, ostatní v suterénu budovy.

„Tohle jsou prostory, kde se pořádají firemní semináře. Při velkých – hlavně ragbyových zápasech – tady můžou být VIP místa pro partnery a další spolupracovníky. Normálně je to tu příjemnější. Díky tomuto uspořádání a očkování se ale lidé budou moct opět vrátit do společnosti,“ je přesvědčený Azdine Ayad, který má na pařížském předměstí Saint-Denis na starosti organizaci větších projektů.

První lidé dostanou očkovací látky od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Očkovací středisko by na stadionu mělo být otevřené nejméně půl roku. Vakcinace by přitom neměla přerušit francouzský fotbalový pohár ani červnový šampionát v ragby.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme