Francie navrhuje, aby útoky v Libyi řídili ministři zahraničí zemí koalice

Francie je proti tomu, aby Severoatlantická aliance převzala velení nad operacemi spojenců v Libyi. Souhlasí s klíčovou rolí NATO, ale prosazuje, aby zásahy v Libyi řídili ministři zahraničí zemí koalice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vytvoření bezletové zóny prosazoval hlavně francouzský prezident Nicolas Sarkozy

Vytvoření bezletové zóny prosazoval hlavně francouzský prezident Nicolas Sarkozy | Zdroj: ČTK

Zástupci členských zemí NATO se shodli, že role aliance v Libyi bude zatím omezená - na prosazování zbrojního embarga. Větší podíl aliance v zásahu proti Kaddáfímu ale požaduje například Itálie, zatímco Francouzi navrhují, aby hlavní slovo k dalšímu postupu v Libyi měli ministři zahraničí koaličních států.

„Je to operace OSN a některé její státy nejsou členy Severoatlantické aliance, nejedná se tedy o operaci NATO,“ prohlásil šéf francouzské diplomacie Alain Juppé. Zároveň ale dodal, že aliance bude hrát při vojenských akcích důležitou roli.


Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj Francie k velení operace v Libyi jsme rozebrali v Ozvěnách dne s politologem Lukášem Mackem.

Postoj Francie potvrdil také prezident Nicolas Sarkozy v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Barackem Obamou.

Francie si chce udržet dobrou pověst v arabském světě

„Francie velmi stojí o udržení dobrých vztahů a své dobré pověsti v arabském světě a obává se, že přímé zapojení NATO, respektive velení ze strany aliance v této akci by mohlo posílit hlasy, které říkají, že je to konflikt mezi západem a arabským světem,“ vysvětlil postoj Francie politolog Lukáš Macek, který pobývá v Dijonu.

Francie se podle něj snaží zdůraznit, že svým zapojením do operace v Libyi chce pomoci běžným obyvatelům arabské země proti diktátorovi, že nejde o střet západních velmocí s arabským světem.

„Francie získala v arabském světě hodně pozitivních bodů svým velmi silným odporem k válce v Iráku a tento kapitál by si ráda udržela. Na druhou stranu tím, že se angažovala v Libyi, zariskovala a je pro ni podstatné, aby mohla tvrdit, že toto je mezinárodní koalice s mandátem OSN, ve které jsou i arabské země,“ uvedl.

Podle něj může v postoji Francie hrát roli také obava z toho, že by v případě větší angažovanosti NATO v Libyi získali v arabské zemi větší roli Američané.

„Tento aspekt tam také trochu je. Francie se snaží udržet si vůdčí pozici, kterou v prvních dnech operace měla. Přesun odpovědnosti za vedeni operace na NATO i vzhledem k tomu, že je Francie dlouhodobě jejím členem, by ji trošku dostalo do pozadí. Ale myslím, že klíčová je otázka způsobu, jakým je celá operace vnímána v arabském světě,“ domnívá se politolog.

Jan Šmíd, Katarína Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme