Francie, Německo a Rusko proti přijetí nové rezoluce o Iráku

Francie, Rusko a Německo neumožní přijetí nové rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která by opravňovala k útoku na Irák. Vyplývá to ze společného prohlášení ministrů zahraničí těchto zemí, které dnes vydali v Paříži. Pro pokračování zbrojních inspekcí v Iráku je také Čína. Šéf inspektorů Hans Blix dnes při hodnocení kontrol za minulý měsíc prohlásil, že Irák spolupráci s inspektory OSN zlepšil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joschka Fischer, Igor Ivanov a Dominique de Villepin

Joschka Fischer, Igor Ivanov a Dominique de Villepin | Zdroj: ČTK

Druhá rezoluce Rady bezpečnosti nebude, prohlásil rezolutně v Paříži šéf francouzské diplomacie Dominique De Villepin, ale odmítl potvrdit, zda-li je Francie připravena použít v Radě bezpečnosti práva veta. Ministr naznačil, že jeho země zastává podobný postjo jako Rusko. Oba státy jsou mezi pěti stálými členy rady, kteří disponují právem veta.

Ruský ministr zahraničí Igor Ivanov doslova prohlásil, že by nebylo dobré zdržet se hlasování. Podle Ivanova stejný názor sdílí i Čína, která má rovněž právo veta. Zbývajícími stálými členy rady s právem veta jsou propagátoři razantního postupu - USA a Británie.

Všechny tři země ve společném prohlášení, které dnes vedle Villepina podepsali jeho kolegové Igor Ivanov a Joschka Fischer, potvrdily svůj negativní postoj k vojenskému útoku, zároveň však daly najevo, že za cíl považují celkové odzbrojení Iráku. To lze podle nich ještě dosáhnout mírovou cestou, tedy prostřednictvím zbrojních inspekcí OSN, které by měly být posíleny.

Původně se dnes měla uskutečnit pouze schůzka Villepina s Ivanovem, ale na poslední chvíli do Paříže nečekaně dorazil i Fischer. Všichni tři ministři se v pátek osobně vypraví do New Yorku na zasedání Rady bezpečnosti OSN, mezi jejíž nestálé členy nyní patří i Německo. O rezoluci opravňující Spojené státy k vojenskému útoku by se mělo jednat příští týden.

Podle britského premiéra Tonyho Blaira jsou vyhlídky na přijetí dokumentu schvalujícího útok na Irák naopak dobré. Premiér potřebuje druhou rezoluci také proto, aby ho podpořili poslanci britského parlamentu. "Rezoluce 1441 stanovila, že Saddám Husajn měl poslední příležitost odzbrojit dobrovolně a že musí spolupracovat plně, bezpodmínečně a okamžitě. Všichni uznávají, že to nečiní," řekl Blair poslancům.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění souhlasí tři čtvrtiny dotázaných Britů s americko-britským vojenským zásahem v Iráku, pokud bude druhá rezoluce Rady bezpečnosti schválena.

Hans Blix dnes při hodnocení kontrol za minulý měsíc uvedl, že Irák lépe spolupracuje se zbrojními inspektory OSN. Dosud se ale podle něj nepodařilo zaregistrovat všechny irácké biologické zbraně. Naproti tomu americký ministr zahraničí Colin Powell je toho názoru, že Saddám Husajn zatím neučinil zásadní rozhodnutí odzbrojit.

Americké zpravodajské služby údajně disponují informacemi o tom, že Irák stále vlastní zakázané zbraně. Ze zjištění zpravodajců také vyplývá, že Bagdád zamýšlí zničit pouze část zakázaných raket Samúd-2. Právě jejich nynější postupnou likvidaci Blix označil za důkaz skutečného odzbrojení.

Jan Šmíd, Milan Kocourek, Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme