Francie a Německo přijmou migranty z lodi poblíž Malty. Ta je odmítla, stejně jako Itálie

Francie je připravena přijmout 20 z více než 60 migrantů, které na začátku dubna zachránila loď u libyjského pobřeží. Dalších 22 zachráněných může putovat do Německa. Informovali o tom v pátek zástupci resortů vnitra obou zemí. Plavidlo německé neziskové organizace Sea-Eye čeká už více než týden u Malty na povolení zakotvit.

Paříž/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský vicepremiér Matteo Salvini o této skupině prohlásil, že jsou to piráti a pachatelé organizovaného zločinu. Běženci tvrdí, že v Libyi čelí bití, znásilňování a prodeji do otroctví. | Foto: Darrin Zammit Lupi | Zdroj: Reuters

K rychlému řešení patové situace vyzvaly evropské země i mezinárodní organizace včetně Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Dětského fondu OSN.

Itálie nechá loď s migranty přistát na Sicílii. Pět zemí se zavázalo, že přijmou po padesáti uprchlících

Číst článek

Na palubě lodi Alan Kurdi se momentálně nachází 62 zachráněných migrantů včetně žen a dětí a 17 členů posádky. Zakotvit ve svých přístavech plavidlu nejprve zakázala Itálie, poté i Malta. Podle italského ministra vnitra Mattea Salviniho by se mělo o zachráněné lidi postarat Německo, neboť loď pluje pod jeho vlajkou.

Pomoct chce několik států

„Francie bude stejně jako Německo a několik dalších evropských partnerů solidární a přijme uprchlíky přítomné na palubě lodi Alan Kurdi, aby jim umožnila přistát ve Vallettě,“ uvedl dnes na twitteru francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. Už ve čtvrtek mluvčí Evropské komise uvedl, že se ozvalo několik států, které jsou ochotny se části migrantů ujmout.

Německé ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že Německo může z lodi Alan Kurdi přijmout až 22 migrantů, napsal na svém webu týdeník Focus.

Už ráno zástupci organizace Sea-Eye na twitteru vyzvali maltského premiéra Josepha Muscata, aby lodi neprodleně otevřel přístav. Podle nich je situace na palubě kritická.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme