Přípravy na silvestr: Paříž posílá do ulic policisty, Berlín chystá 'ženskou' zónu

Za přísných bezpečnostních opatření oslaví příchod nového roku místní i turisté v řadě evropských metropolí. Například v ulicích Paříže budou na silvestra a Nový rok hlídkovat tisíce příslušníků bezpečnostních složek.

Paříž/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští policisté zajišťují ulici poblíž cestovní kanceláře v Paříži (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

V reakci na události z přelomu let 2015 a 2016 nejen v Kolíně nad Rýnem, kde se řada žen stala terčem sexuálně motivovaných násilností, letos u Braniborské brány v centru německé metropole vznikne bezpečná zóna určená pouze ženám, informovala dnes agentura DPA.

Rusové zmařili plány teroristů. Sebevražední atentátníci chtěli zaútočit na Silvestra a před volbami

Číst článek

Celkem by mělo na bezpečnost lidí oslavujících příchod roku 2018 dohlížet ve francouzském hlavním městě a na jeho předměstích 7900 policistů a vojáků. Předejít chtějí nejen spáchání teroristického útoku, ale i výtržnostem. Na silvestra v Paříži vandalové často zapalují zaparkovaná auta. Po celé Francii bude v ulicích měst na silvestra a Nový rok hlídkovat 99.000 policistů a příslušníků armády, sdělilo dnes francouzské ministerstvo vnitra.

Nákladní vozy a zátarasy

Zvláštní pozornost chce policie věnovat výstavní pařížské třídě Champs-Élysées, kde budou podle očekávání na přelomu starého a nového roku statisíce lidí. Účastníci oslav budou muset příslušníkům bezpečnostních složek ukázat svá zavazadla a budou i prohledáni, příjezdy na bulvár budou blokovat nákladní vozy a betonové zátarasy.

Německý Kolín se připravuje na Silvestr. Chce zabránit opakování násilností na ženách

Číst článek

Francie se v uplynulých letech stala terčem několika teroristických útoků a na přísná bezpečnostní opatření jsou tak obyvatelé země již zvyklí, konstatovala agentura DPA.
Příchod nového roku oslaví Paříž ohňostrojem odpáleným u Vítězného oblouku, jinak v metropoli stejně jako v minulých letech platí zákaz ohňostrojů, petard a dělobuchů.

Zvláštní důraz na bezpečnost oslavujících budou letos klást také v Berlíně, kde by se mohlo mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem sejít několik stovek tisíc lidí. Zóna oslav bude zabezpečena dvojitým plotem, u vjezdů budou stejně jako v Paříži betonové bloky. Kufry a ruksaky budou muset podle mluvčí hlavního organizátora Anjy Marxové nechat návštěvníci doma, menší zavazadla jim některý z pěti stovek pořadatelů prohledá.

Zóna pro ženy

Poprvé bude na místě také takzvaná Safety Area, zóna, do které budou moci vstoupit pouze ženy a kde jim bude k dispozici vyškolený personál Německého červeného kříže. Ženy se na něj budou moci obrátit v případě, že se staly obětí sexuálního obtěžování, ale i v případě, že se v davu budou cítit nepříjemně.

Silvestr v Kolíně nad Rýnem má policejní dohru, padlo 90 trestních oznámení

Číst článek

Zóna bezpečí vznikne v Berlíně v reakci na masové sexuální útoky na ženy, které na přelomu let 2015 a 2016 páchali v Kolíně nad Rýnem, ale i dalších německých městech podle policie především imigranti ze severní Afriky. "Ne znamená ne, a pokud toho pachatel nenechá, zakročíme," řekl DPA mluvčí berlínské policie Thomas Neuendorf. Podobné zóny pro ženy vznikly i loni na karnevalu v Kolíně nad Rýnem i na letošním Oktoberfestu v Mnichově.

Policisté budou v centru oslav v německé metropoli hlídkovat podle Neuendorfa v uniformách i v civilu. Ačkoli bude odpalování dělobuchů ve vyhrazené zóně přísně zakázáno, budou pro jistotu na místě i hasiči. O případné zraněné se postará 140 zdravotníků.

Policisté budou dohlížet na oslavy v Berlíně i mimo hlavní zónu u Braniborské brány. Celkem jich bude ve službě 1600. Na silvestrovské oslavy jsou připraveny i nemocnice hlavního města, které každoročně ošetří v souvislosti se silvestrovským veselím asi pět desítek lidí s popáleninami a poraněními způsobenými zábavní pyrotechnikou.

ČTK, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme