Francie neplánuje posílení mise v Afghánistánu, Německo ano
Francouzský prezident prohlásil, že jeho země nevyšle do Afghánistánu další bojové jednotky. Nevyloučil pomoc policistů, stavebních inženýrů, nebo specialistů, kteří můžou pomáhat Afgháncům. Naopak německá vláda chce i přes odpor opozice další bojové jednotky do Afghánistánu přece jen poslat.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zdůraznil, že dodržuje svůj rok a půl starý slib. Řekl ale také, že Francie zůstane v Afghánistánu, protože je to důležité i pro vlastní bezpečnost země.
Pokud zvítězí Taliban v Afghánistánu, Pákistán padne, soudí Nicolas Sarkozy. Na místě operuje na 3300 francouzských vojáků.
Důležitá schůzka o Afghánistánu bude ve čtvrtek ve Velké Británii. Zúčastní se jí afghánský prezident Karzaí i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Politici mají hledat řešení, jak důl postupovat a přinutit Talibán k zastavení bojů.
Německá vláda pro posílení kontingentu
Německá vláda chce posílit svůj afghánský kontingent o 500, podle jiných zdrojů dokonce o 1000 vojáků bundeswehru. To je však podstatně méně, než očekávala americká administrativa. Německá opozice ale bojové jednotky nechce posilovat vůbec.
Kabinet Angely Merkelové se zřejmě smířil s tím, že se posílení jednotek i rozšíření mandátu nedočká podpory sociálních demokratů. Němečtí vojáci by podle údajů ministerstva obrany měli mnohem častěji opouštět svůj tábor a chránit civilní obyvatelstvo.
Do společných ofenzivních akcí by měli vyrážet i s afghánskými svěřenci, které by vojáci měli cvičit. Ztrojnásobit se má počet policejních instruktorů a zdvojnásobit pak finanční pomoc na civilní obnovu země.
Levicová opozice žádá, aby vláda do své koncepce začlenila i jasnou perspektivu stahování z pod Hindúkuše.