Francie nepustila přes hranice italský vlak s uprchlíky

Francie nepovoluje průjezd vlaků na železnici vedoucí z italského Ventimiglia do francouzského Mentone. Nechce totiž vpustit tuniské migranty, kteří v minulých týdnech připluli na italský ostrov Lampedusa, a teď míří do Francie. Vyhrocuje se tak spor uvnitř Evropské unie kvůli běžencům z neklidných arabských zemí, o které nikdo nemá zájem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci z Libye čekají ve frontě na hranici s Tuniskem | Zdroj: Reuters

Paříž v obavě z mimořádného přílivu uprchlíků obnovila kontroly na hranicích, poprvé od zavedení schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol. Italský ministr zahraničí Frattini pověřil italského velvyslance v Paříži, aby vyjádřil francouzské vládě ostrý protest.

Itálie totiž poskytla 26 tisícům tuniských migrantů tříměsíční povolení k pobytu, se kterým podle italských úřadů mohou volně cestovat po Evropě. Francie je však odmítá přijmout, pouští pouze ty, kteří prokáží, že jsou finančně soběstační, a obnovila kontroly na hranicích. Podobné opatření by mohlo přijmout rovněž Německo.

Itálie žádá Evropu, aby jí pomohla zabránit připlouvání lodí s migranty společným hlídkováním na moři. Díky dohodě s Tuniskem bylo za poslední týden repatriováno 330 Tunisanů.

Vědunka Lunardi, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme