Francie neustoupí požadavkům iráckých únosců

Paříž usiluje o propuštění dvou francouzských novinářů držených jako rukojmí v Iráku. Odmítá ale splnit podmínky únosců, kteří výměnou za propuštění novinářů žádají zrušení kontroverzního zákazu nošení muslimských šátků ve školách. Ultimatum vyprší večer, pak prý novináři zemřou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

unesení novináři | Zdroj: ČTK

Christian Chesnot z rozhlasové stanice Radio France International a Georges Malbrunot z listu Le Figaro se ztratili už 20. srpna na cestě z Bagdádu do Nadžafu. Unesla je organizace Islámská armáda, což je zlá zpráva. Minulý týden zavraždila právě tato organizace Enza Baldoniho.

Únosci žádají, aby výměnou za jejich propuštění Francie zrušila kontroverzní zákon zakazující nošení muslimských šátků , ale i jiných náboženských symbolů ve školách. Ultimátum, které únosci francouzské vládě dali, vyprší dnes večer.

Vládní mluvčí Jean-Francois Cope dnes ale řekl, že vláda na požadavek únosců nepřistoupí. Zákaz podle něj vstoupí v platnost ve čtvrtek, kdy ve Francii začíná nový školní rok. Prezident Jacques Chirac v televizním projevu vysvětlil, že jde o princip a únoscům se nesmí ustupovat.

"Francie je vlastí lidských práv, je zemí, kde vládne tolerance. Francie zaručuje svými zákony rovnost, respekt a ochranu všem náboženstvím. Tato tradice je zakotvena v naší historii a stmeluje naší národní jednotu," uvedl Chirac.

Francouzský prezident, premiér i ministr zahraničí změnili svou agendu s cílem přispět k propuštění unesených novinářů. Ministr zahraničí Michel Barnier narychlo odletěl do Egypta a do Bagdádu má brzy dorazit vysoký zástupce ministerstva zahraničí.

Barnier dnes v egyptské metropoli Káhiře vyzval k osvobození unesených novinářů. Na Blízký východ podle svých slov přijel vysvětlit, že je Francie tolerantní stát respektující všechna náboženství a lidská práva, a připomněl, že i muslimští vůdci ve Francii žádali propuštění žurnalistů.

Prezident Chirac, který měl dnes v Soči večeřet se svým ruským kolegou Vladimirem Putinem a s německým kancléřem Gerhardem Schröderem, se zúčastní až úterní pracovní schůzky s oběma partnery, sdělila prezidentova mluvčí.

Také premiér Jean-Pierre Raffarin odložil plánovanou cestu mimo Paříž, aby se mohl záležitosti unesených novinářů věnovat. Nyní o ní jedná s představiteli hlavních parlamentních stran.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme