Sarkozyho obvinili z nezákonného financování kampaně. Hrozí mu vězení, píše Le Monde

Bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho obvinili z nezákonného financování jeho předvolební kampaně. Hrozí mu vězení. Sarkozy je nyní pod soudním dohledem. Informoval o tom ve středu večer server francouzského deníku Le Monde.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy | Foto: Laurent Cipriani | Zdroj: ČTK/AP

Dohled může podle francouzského práva zahrnovat mimo jiné omezení pohybu až domácí vězení. Jeho porušením se dotyčný vystavuje riziku uvalení vazby. Důvodem soudního dohledu je snaha zabránit stíhanému ovlivňovat další vyšetřování.

Sarkozy je volný. Francouzská policie propustila exprezidenta po dvou dnech výslechů

Číst článek

Za současného stavu ale stále ještě není jisté, zda francouzský exprezident Nicolas Sarkozy nakonec stane před soudem. Sarkozy strávil nyní dva dny u výslechu. Policie ho ve středu propustila.

Zadržela ho v úterý kvůli údajně nezákonnému financování kampaně jeho předvolební kampaně v roce 2007, na kterou měl přispět později svržený libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.

Po mnohahodinovém výslechu mu dovolila odjet kolem půlnoci přespat domů. Ráno kolem osmé se pak exprezident vrátil k dalšímu vyslýchání. Šlo o mimořádný postup, který ale podle televize BFM francouzské zákony připouštějí.

Ani Sarkozy, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012, ani jeho právníci se veřejně nevyjádřili k poslednímu vývoji ve vyšetřování, jež začalo před pěti lety. Třiašedesátiletý Sarkozy dříve odmítal obvinění jako groteskní a jako manipulaci.

Vyšetřovatelé podle Le Figaro v úterý také vyslýchali jednoho z exprezidentových nejbližších spolupracovníků, Briceho Hortefeuxa, kterého však kvůli tomu předtím nezadrželi.

Sarkozyho případ

Vyšetřování se týká financování Sarkozyho kampaně před prezidentskými volbami v roce 2007, které politik vyhrál.

Policie zadržela francouzského exprezidenta Sarkozyho, vyslýchá ho kvůli financování kampaně

Číst článek

Zpravodajský server Mediapart už v roce 2012 před dalšími volbami přišel s informací, že Libye poskytla na Sarkozyho kampaň 50 milionů eur, tedy zhruba 1,27 miliardy korun.

Dojednáno to prý bylo v říjnu 2005 při rozhovorech obou zemí o libyjském nákupu francouzských zbraní. Arabskou zemi tehdy osobně navštívil i Sarkozy coby tehdejší ministr vnitra.

Vyšetřování případu začalo v dubnu 2013 na základě svědectví francouzsko-libanonského podnikatele Ziada Takieddinea a bývalých libyjských vysoce postavených činitelů. Takieddin tvrdí, že to byl on, kdo předal Sarkozymu kufry po pěti milionech eur.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme