Novozélandská premiérka a Macron se sejdou v Paříži. Budou řešit podporování terorismu na sítích

Francie a Nový Zéland uspořádají v reakci na nedávné atentáty v Christchurchi vrcholnou schůzku, na které budou politici a odborníci hledat způsoby, jak zabránit organizování a podporování teroristických útoků na sociálních sítích. Schůzka se uskuteční 15. května v Paříži, informovala ve středu novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Paříž/Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie a Nový Zéland uspořádají v reakci na nedávné atentáty v Christchurchi vrcholnou schůzku (ilustrační snímek) | Foto: Edgar Su | Zdroj: Reuters

Kromě politiků včetně Ardernové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by měli na pařížské jednání dorazit také zástupci velkých internetových společností, například Facebooku a Googlu.

‚Konečně jim to někdo vrátil, ne?‘ Vypátrali jsme autory komentářů schvalujících útok na Novém Zélandu

Číst článek

„Při teroristických útocích z 15. března byly sociální sítě užívány bezprecedentním způsobem jako nástroj podpory teroristického činu a nenávisti,“ uvedla ve středu Ardernová s odkazem na útoky na mešity v Christchurchi, které jejich pachatel vysílal na internetu v přímém přenosu přes sociální síť Facebook. Něco takového se podle premiérky nesmí opakovat.

Součástí řešení

„Je velmi důležité, aby technologické platformy jako Facebook nebyly zneužívány jako nástroj terorismu a místo toho se staly součástí celosvětového řešení v boji proti extremismu,“ dodala Ardernová.

Schůzka se podle francouzské prezidentské kanceláře uskuteční přímo v Elysejském paláci. Francie v uplynulých letech čelila řadě teroristických útoků, při kterých od počátku roku 2015 islamisté zavraždili více než 250 obětí. Při atentátu v Christchurchi australský útočník postřílel v mešitách 50 lidí.

Dopamin za lajk. Sociální sítě jsou komerční veletrh a roste kvůli nim úzkost i deprese, říká neurolog

Číst článek

Snaha o omezení teroristického obsahu na sociálních sítích ovšem není nová. Politici velké internetové společnosti k řešení tohoto problému vyzývají prakticky po každém větším atentátu.

Nová pravidla

Již loni v září Evropská komise navrhla nová pravidla, která internetovým společnostem ukládají do hodiny od výzvy úřadů odstranit z webu materiál s teroristickým obsahem.

Pokud firmy jako Facebook, Twitter nebo Google žádost nesplní, má jim hrozit pokuta až do čtyř procent jejich celosvětového obratu v předcházejícím roce. Ministři vnitra zemí Evropské unie návrh loni v prosinci na svém jednání v Bruselu podpořili, minulý týden jej schválil také Evropský parlament.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme