Francie obviňuje USA z odposlouchávání svých občanů. Spor řešili prezidenti

Spojené státy se snaží uklidnit Francii, kterou rozhořčilo údajné sledování komunikace francouzských občanů. Podle Francie překročilo meze opatření proti terorismu. V Paříži o tom dnes jednají ministři zahraničí obou zemí - Laurent Fabius a John Kerry. Americký prezident Barack Obama už kvůli tomu telefonoval svému francouzskému protějšku Françoisi Hollandovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident François Hollande

Francouzský prezident François Hollande | Zdroj: Reuters

S obviněním přišel francouzský deník Le Monde. Uvedl, že americká zpravodajská služba NSA monitorovala telefonní hovory i elektronickou komunikaci francouzských občanů.

„Z jednoho dokumentu například vyplývá, že během jednoho měsíce zachytili přes 70 milionů telefonních hovorů,“ řekl BBC zástupce šéfredaktora listu Rémy Ourdan.

Le Monde vyšel z materiálů Edwarda Snowdena, bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb, který vyzradil existenci tajných programů. Francie si kvůli tomu včera předvolala amerického velvyslance.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauza Snowden dorazila s plnou silou i do Francie. Komentoval to zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák

Francouzský prezident Hollande poté v telefonickém rozhovoru s prezidentem Obamou označil podobné praktiky za nepřijatelné. Obama uvedl, že média některé informace zkreslila.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová mezitím podotkla, že Američané si informace nenechávají pro sebe: „Zdůrazňuji, že také sdílíme zpravodajské informace s několika partnery a spojenci.“

Ze strany Francie to není první obvinění Spojených států. Elysejský palác loni potvrdil, že v síti odhalil počítačového červa, schopného sledovat aktivity počítačů.

Podle zahraničně politického komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka ovšem není známé, co Američané přesně ve Francii sledovali:

„Zda pouze to, kdo komu volal, kdy volal, anebo zda opravdu odposlouchávali celé hovory. Nevíme dokonce ani to, jestli celá ta operace, kterou Američané mezi řádky už přiznali, pokračuje. Ale zato víme, o koho měli ve Francii zájem. Je to široká škála lidí od vysoce postavených úředníků přes byznysmeny až po lidi podezřelé z terorismu.“

Ze sledování občanů byla nařčena i Paříž

V minulosti deník Le Monde obvinil ze sledování i francouzskou vládu. Podle Slezáka se ale Francouzi podle všeho při špehování soustředí výhradně na vlastní občany:

„Údajně je v centrále tajné služby počítač, v němž je spousta záznamů o francouzských občanech. A z toho se nám odvíjí možný motiv té francouzské rozčilenosti; protože prezidentovi Hollandovi se také mohlo velmi hodit ukázat v této situaci na někoho jiného než na sebe. A to v situaci, kdy jeho popularita je velmi nízká,“ poznamenal komentátor.

Helena Berková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme