Francie oceňuje solidaritu Čechů, říká francouzský velvyslanec v Praze

Francie si cení toho, jak jí Češi dávají najevo sounáležitost po teroristických útocích v Paříži. Řekl to francouzský velvyslanec v Praze Jean-Pierre Asvazadourian v rozhovoru pro Český rozhlas. Před ambasádou stále přibývají hořící svíčky. Chodník pokrývají tisíce květin. Lidé u velvyslanectví stáli frontu, aby se mohli podepsat do kondolenční knihy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní místo před francouzskou ambasádou v Praze | Foto: Filip Jandourek

„Hned po útocích přišel na francouzskou ambasádu jak prezident České republiky, tak premiér. Také další členové české vlády vyjádřili podporu Francii tak, že přišli a přinesli květiny nebo svíčky. Na řadě míst jsou vlajky stažené na půl žerdi a na Hradě zavlál černý prapor. Tato podpora je pro nás velmi důležitá,“ říká francouzský velvyslanec.

Francouzský prezident François Hollande řekl, že útok Islámského státu proti Francii je válka. Podle velvyslance prezident reagoval okamžitě po atentátech na to, že útoky byly koordinované a mimořádně násilné, i na to, jaké použili teroristé zbraně.

Petřínská rozhledna v Praze byla nasvícena do barev francouzské trikolóry | Foto: Filip Jandourek

Podle velvyslance je třeba zpřísnit kontroly na hranicích Schengenu a Evropské unie. „Je třeba získat nad hranicemi větší kontrolu. Také například proto, aby mladí lidé z Evropy nemohli odcházet bojovat za Islámský stát do Sýrie nebo do Iráku. Není třeba kvůli tomu začít žít v pevnosti a hranice zcela uzavřít,“ míní Asvazadourian.

Cestovat v rámci Schengenu bez kontrol na hranicích považuje Francie tradičně za jednu ze svobod, která je pro evropskou sounáležitost důležitá. Při cestě do Paříže je podle velvyslance v současné době na místě maximální opatrnost.

„Jde hlavně o veřejná místa, kde se schází hodně lidí. A to zejména do té doby, než policie pokročí ve vyšetřování. V Paříži jsou dočasně uzavřeny trhy, divadla nebo třeba koncertní haly. Neznamená to ale, že do Francie není možné vycestovat,“ upozorňuje francouzský velvyslanec v Praze.

Francouzská vláda podle něj přijala mimořádná opatření, aby zajistila bezpečnost všech lidí na území státu.

Památku obětí útoků uctil prezident Miloš Zeman s premiérem Bohuslavem Sobotkou | Foto: Filip Jandourek

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme