Francie odmítla Le Pena

V čele Francie zůstane i příštích pět let Jacques Chirac. Rozhodlo o tom nedělní druhé kolo prezidentských voleb. Dosavadní hlava státu porazila kandidáta extremní pravice Jeana-Marie Le Pena vysokým rozdílem hlasů. Podle předběžných odhadů Chirac získal více jak 82 procent hlasů, zatímco Le Pen jen 17 procent. Jak hlásí zpravodaj Radiožurnálu Jan Šmíd, okamžitě po oznámení těchto odhadů začaly na náměstí Republiky oslavovat Chirakovo vítězství tisíce Pařížanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Chirac se svými příznivci | Foto: ČTK/AP
Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd - výsledky voleb

"Děkuji vám za vaši podporu, děkuji vám za podporu našich hodnot, budu potřebovat vaši pomoc," prohlásil prezident během zastávky na tomto náměstí.

Po překvapivém postupu nacionalisty Le Pena do druhého kola se francouzská politická scéna semkla, aby vytvořila hráz proti extrémní pravici, a pravicového Chiraka tak volilo i mnoho zastánců levice.

Chirakovo vítězství je výraznější, než se očekávalo. Přispěla k tomu i vyšší volební účast než v prvním kole. Tentokrát přišlo k urnám více než 80 procent ze 41 miliónů registrovaných voličů. Ve svém projevu, který následoval bezprostředně po oznámení předběžných výsledků, Chirac řekl, že to byl velký večer pro demokracii. "Francie je jednotná," prohlásil staronový prezident, jehož vítězství oslavují Pařížané na náměstích Republiky a Bastily.

Poražený Le Pen označil celonárodní oslavy za hysterii a vyjádřil přesvědčení, že parlamentní volby v červnu přinesou jeho stoupencům další úspěch.

Jean-Marie Le Pen | Foto: ČTK/AP

Většina voličů byla už dlouho před otevřením volebních místností rozhodnuta volit právě Chiraka. "Svůj hlas odevzdám Chirakovi, nedovedu si představit, že by prezidentem mohl být Le Pen. Myslím, že se mohu ztotožnit s většinou bodů Chirakova programu; představuje pro mě jistotu," řekla Českému rozhlasu učitelka z Paříže.

Chirac byl jasným favoritem druhého kola. Francouzi ho však nevolili s nadšením - většina z nich se dostavila k volbách hlavně proto, že chtěla zastavit růst vlivu pravicového extremismu a nedopustit, aby Le Pen získal větší procento hlasů. "Musel jsem dát Chirakovi svůj hlas, přece nebudu hlasovat pro Le Pena, ale nejsem tím nijak nadšen," sdělil zpravodaji Radiožurnálu jeden z voličů v 19. pařížském obvodu. "Většinou volím levicové kandidáty a nikdy by mě nenapadlo, že budu muset dát svůj hlas Chirakovi, ale taková je situace," uvedl další z voličů. "Dala jsem hlas Chirakovi, ale nevolila jsem s radostí, byla to povinnost. Udělala bych to znova, ale jenom proto, že nemám jinou volbu."

Znovuzvolení prezidenta Chiraka uvítala řada světových politiků. Britský premiér Tony Blair označil výsledky hlasování za vítězství demokracie a porážku extremismu a politiky Jeana-Marie Le Pena. Mezi prvními blahopřál Chirakovi také německý kancléř Gerhard Schröder. Staronovému francouzskému prezidentovi popřál odvahu a úspěch. Podle předsedy Evropské komise Romana Prodiho Francouzi nedělním hlasováním ukázali, že jsou v srdci Evropy a hodlají tam zůstat. Telegram s gratulací k vítězství poslal Chirakovi i prezident Václav Havel.

Jan Šmíd, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme