Francie odtajní dokumenty o sjednocení Německa

Francie zveřejní poznámky francouzských diplomatů týkající se sjednocení Německa. Původně měly být přístupné až po 25 letech, tedy v roce 2014, ale právě díky výročí pádu Berlínské zdi v nich mohou zájemci bádat už nyní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk | Foto: Jan Rosenauer

"Jedná se především o protokoly z porad vlády a dokumenty týkající se činnosti tehdejšího francouzského prezidenta Francoise Mitterranda a jeho ministra zahraničí Huberta Vedrina. Zveřejněny budou také záznamy z jednání s Margharet Thacherovou, Helmutem Kohlem, Michailem Gorbačovem, posledními východoněmeckými představiteli a také s polským generálem Jaruzelskim," popisuje obsah dokumentů spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Martin Hybler.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zveřejněných dokumentech týkajících se pádu Berlínské zdi a sjednocení Německa mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Martin Hybler.

Podle něj byl Mitterrandův postoj k tehdejším událostem v Německu spíše zdrženlivý:

"Byl to člověk, který zažil válku. Z toho důvodu se dá vycítit jistá obava, jak si sjednocené Německo bude počínat. Současně ovšem Mitterrand věděl, že se německému sjednocení nedá zabránit. Snažil se ho proto ve spolupráci s Margharet Thacherovou a s Michailem Gorbačovem svým způsobem kontrolovat."

Mitterrand si například kladl jako nezbytnou podmínku uznání hranice s Německem. Dalším cílem jeho politiky bylo připoutání sjednoceného Německa k západoevropské orientaci.

"Za svůj souhlas se sjednocením Německa si vymohl na kancléři Kohlovi souhlas se zavedením jednotné evropské měny, což Mitterrand viděl jako prostředek, jak připoutat Německo k Západu," vysvětluje Hybler.

Podle něj mají zveřejněné dokumenty největší vyznám v tom, že máme k dispozici podrobnosti z různých jednání: "Například víme, že jednání s Kohlem byla velmi úporná a že Mitterrand měl obavu, že sjednocení Německa může vyvolat vojenský puč v Moskvě a pád Gorbačova."

Podle Hyblera také z dokumentů vyplývá, že tehdejší západní Evropa netušila, v jakém stavu rozpadu Sovětský svaz tehdy už byl.

"Z dokumentů se dá také vyčíst, že si sjednocení nikdo nepředstavoval tak rychle. I kancléř Kohl mluvil ze začátku o konfederaci a měl desetibodový projekt, kde se mluvilo o postupném sjednocení v průběhu několika let," dodává spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii.

Tomáš Pavlíček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme