Spor o vyhlášené francouzské víno: vinař měl zničit tisíce lahví, soud ale nařídil přezkoumání případu

Uznávaný francouzský vinař Sébastien David prozatím nebude muset zničit přes dva tisíce lahví svého žádaného červeného vína, jak mu uložily úřady, protože obsah kyselin podle analýz těsně přesáhl příslušnou evropskou normu. Rozhodl o tom v pondělí soud ve městě Orléans a nařídil nové přezkoumání případu, který zaujal francouzská média.

Orléans Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozbor ukázal, že víno obsahuje více kyselin, než stanovují předpisy (ilustrační foto) | Foto: edusoft | Zdroj: Pixabay

Likvidaci moku od vinaře, který se věnuje zejména biovínům a jehož produkty odebírají nejvyhlášenější restaurace, nařídila prefektura departementu Indre-et-Loire.

Le Tribunal administratif d'Orléans rejette la demande de suspension de l'arrêté ordonnant la destruction du vin de Sébastien David.
MAIS dans le même temps ce même Tribunal ordonne que le fond de l'affaire soit examiné à une très prochaine audience. Le combat continue!

14:25 – 13. 05. 2019

34 86

Rozbor totiž ukázal, že mok obsahuje o něco více kyselin, než stanovují předpisy. Vinař, na jehož podporu vznikla petice s více než 150 tisíci podpisy, si nechal udělat vlastní analýzu, která prokázala opak.

Soutěž vinařů vyhrálo opět Vinařství Škrobák, malá firma z Čejkovic

Číst článek

Své Cuvée z roku 2016 měl zničit do pondělí, což by mu podle francouzského deníku Le Figaro způsobilo škodu ve výši 50 tisíc eur, tj. téměř 1,3 milionu korun.

Případ se tak dostal až ke správnímu soudu. „Budeme požadovat, aby bylo rozhodnutí prefektury zrušeno. Jaké nebezpečí asi představuje víno, které oceňují spotřebitelé i šéfkuchaři?“ uvedl vinařův advokát Eric Morain.

Soud v Orléansu podle něj sice žádost o zrušení výnosu prefektury zamítl, zároveň ale uvedl, že kauza si zaslouží hlubší přezkoumání při jednom z dalších stání. „Bitva pokračuje,“ napsal Morain na twitteru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme