‚Je třeba skoncovat s anarchií.‘ Paříž kvůli stížnostem omezí fungování elektrokoloběžek v ulicích

Paříž od července zakáže parkování elektrických koloběžek na chodnících, oznámila starostka Anne Hidalgová s tím, že je třeba skoncovat s anarchií. Vedení metropole tak reaguje na rostoucí počet úrazů a narušování dopravy související s oblíbeným alternativním způsobem dopravy, který se podle nespokojených místních obyvatel vymkl kontrole. Počet provozovatelů koloběžek by měl klesnout ze současných 12 na tři a snížena bude rychlost strojů.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí lidé na ektrokoloběžkách (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dosud mohly firmy nabízející elektrokoloběžky v Paříži působit volně. Radnice chce jejich omezením stanovit strop pro množství koloběžek v ulicích, které je z evropského hlediska patrně rekordní.

V Paříži je podle Hidalgové k dispozici 20 tisíc sdílených koloběžek, ale francouzská média považují toto číslo za podhodnocené. Ve skutečnosti je podle nich vozítek 35 tisíc až 40 tisíc a další boom se očekává. Server L'Obs dokonce píše o Paříži jako o světové metropoli sdílených koloběžek. Například v Londýně podle něj existuje jediný provozovatel a v Madridu tři.

Lidé, kteří se zranili kvůli elektrokoloběžkám v USA, podávají hromadnou žalobu na provozovatele

Číst článek

Dosavadní opatření související s provozem koloběžek, založená především na dobré vůli uživatelů, se ale ukázala jako neúčinná, napsal deník Le Monde.

Koloběžky bude nově možné zanechat pouze na parkovacích místech na vozovce, která budou sdílet s auty a motorkami. Radnice bude rovněž po provozovatelích chtít, aby omezili maximální rychlost strojů z 25 kilometrů v hodině na 20 kilometrů v hodině a na osm kilometrů v hodině v pěších zónách. Podle již platných pravidel koloběžky nesmějí jezdit po chodnících.

Francouzská média v květnu informovala o případu dlouholeté korepetitorky pařížské opery, kterou jezdec na koloběžce vážně zranil a které hrozí, že žáky baletní školy už nebude moci doprovázet na klavír. Rovněž v květnu srazila v Paříži koloběžka matku se sedmitýdenním dítětem, vyvázly jen se škrábanci.

Městu nyní podle Le Monde hrozí žaloby obětí za to, že provoz koloběžek, které si mohou vypůjčit i lidé v Praze, dostatečně neregulovalo. Pozorovatelé také soudí, že koloběžkový chaos by mohli Pařížané socialistce Hidalgové spočítat v místních volbách v roce 2020.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme