Francie se loučí s bývalým prezidentem Chirakem, před Invalidovnou stojí ve frontě stovky lidí

Stovky lidí přišly v neděli k pařížské Invalidovně, aby se rozloučili s Jacquesem Chirakem, bývalým francouzským premiérem, který zemřel ve čtvrtek ve věku 86 let. Rakev byla umístěna u vchodu do katedrály svatého Ludvíka, která je součástí komplexu Invalidovny. Lidé se mohou podepisovat i do kondolenční knihy. V pondělí, které bude dnem smutku, bude bývalý prezident pohřben po zádušní mši, na níž se čekají tři desítky světových státníků.

Tento článek je více než rok starý.

Od zpravodaje z místa Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky Francouzů proudí katedrály Sv. Ludvíka v Invalidovně, aby se rozloučily s Jacquesem Chirakem.

Stovky Francouzů proudí katedrály Sv. Ludvíka v Invalidovně, aby se rozloučily s Jacquesem Chirakem. | Foto: Benoit Tessie | Zdroj: Reuters

Konvoj s rakví vyjel ze sídla rodiny na ulici Tournon před 13.00 a Chirakův zeť Frédéric Salat-Baroux řekl, že rodina trvala na tom, aby se v nesení rakve vystřídali všichni členové Chirakovy ochranky.

Francouzi truchlí nad smrtí prezidenta Chiraca. V Elysejském paláci mu vzdaly hold stovky návštěvníků

Číst článek

Ačkoli sobotní loučení v Invalidovně bylo ohlášeno až na odpoledních 14 hodin, lidé přišli s velkým předstihem a čekali před budovou několik hodin navzdory dešti, mnozí vyjadřovali velké sympatie a dojetí.

Stovky lidí vytvořily dlouhou frontu, která se táhne několika ulicemi, a skrze modrozlatou bránou postupně směřují až ke vchodu katedrály Sv. Ludvíka, kde jsou umístěny ostatky prezidenta Chiraka.

Francouzi Chiraka podle průzkum agentury Ifop označují spolu se Charlesem de Gaullem za nejlepšího prezidenta země. Shodují se, že jim byl opravdu blízký a že to byl člověk, který se jim podobal v dobrých i horších vlastnostech. Nezapomínal, že má své kořeny na jihozápadě Francie a dokázal se bavit s řemeslníky i bankéři, uvádí.

Putin, Junker, Harírí a další. Rozloučení s Jacquesem Chirakem se zúčastní asi 30 šéfů států a vlád

Číst článek

To ve svém projevu zmiňoval i současný prezident Emmanuel Macron, který oceňoval, že Chirak byl prezidentem, který lidi sjednocoval. Francouzi si váží i jeho politických rozhodnutí např. odmítnutí invaze do Iráku v roce 2003.

Národní smutek

Na pondělí Francie vyhlásila národní smutek. Za účasti prezidenta Emmanuela Macrona se bude v pařížském kostele Saint-Sulpice konat zádušní mše, na níž budou i zahraniční státníci a bývalí francouzští prezidenti François Hollande, Nicolas Sarkozy a Valéry Giscard d'Estaing.

Ze zahraničí se očekávají prezidenti Ruska Vladimir Putin, Německa Frank-Walter Steinmeier, Itálie Sergio Mattarella a Konga Denis Sassou Nguesso. Přijet má také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a premiéři Belgie, Libanonu a Maďarska Charles Michel, Saad Harírí a Viktor Orbán. Ze Chirakových politických vrstevníků se mše zúčastní bývalý německý kancléř Gerhard Schröder nebo bývalý předseda španělské vlády José Luis Rodríguez. Českou republiku zastoupí předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Přijít chce také krajně pravicová politička Marine Le Penová, jejíž otec Chiraka označoval za nepřítele. Podle agentury AFP se o tom rodina dověděla z tisku a účast Le Penové není vítána, i když protokolárně na ni má šéfka Národního sdružení právo.

Chirac bude v pondělí pohřben jen za přítomnosti rodiny na hřbitově Montparnasse do hrobu, kam byla uložena Chirakova starší dcera Laurence, která zemřela v roce 2016 ve věku 58 let. Na francouzském velvyslanectví v Praze bude v pondělí odpoledne k dispozici kondolenční kniha.

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme