Ve Francii podevatenácté protestují žluté vesty. V Paříži hlídkují i vojáci, v Nice se zatýkalo

Policie před demonstrací žlutých vest v Nice | Foto: Eric Gaillard | Zdroj: Reuters
  • Francouzští vojáci se připojili k policistům v Paříži, aby jim pomohli zvládnout v pořadí již 19. sobotní protesty takzvaných žlutých vest proti vládě Emmanuela Macrona, uvedla agentura Reuters.
  • Média hlásí několik zatčených demonstrantů a zraněných v potyčce s pořádkovými silami v Nice, kde se několik desítek protestujících sešlo na Garibaldiho náměstí, přestože jim úřady místo zakázaly pod hrozbou pokuty až 135 eur (asi 3500 korun).
  • Podle francouzského ministerstva vnitra po celé Francii demonstrovalo na 8300 lidí.

Paříž / Nice (Aktualizováno: 17:28 23. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace v Nice je podle zpravodaje agentury AFP zmatená. Několik desítek příslušníků pořádkových sil se snažilo demonstranty rozprášit, přičemž při jednom policejním výpadu upadla starší žena a zranila se. Hasiči ji evakuovali do bezpečí. Část demonstrantů usedla, zpívala hymnu a vykřikovala: „Svobodu!“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak probíhá demonstrace žlutých vest v Paříži, popsal z místa zvláštní reportér Martin Balucha

„Budeme postupovat nemilosrdně proti výtržníkům. To, co chtějí, není dialog, požadují jedině násilí,“ prohlásila ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová před policisty, četníky a příslušníky pořádkových sil CRS v Carcassonne, uvedl list Le Parisien na svém webu.

Ve velké části Nice a okolních obcích má až do pondělního poledne platit zákaz demonstrací kvůli nedělní schůzce francouzského a čínského prezidenta.

Protesty v Paříži

Sobotní demonstrace provázejí nebývalá bezpečnostní opatření. Prezident Emmanuel Macron v reakci na násilnosti z minulého víkendu povolal vojáky. Pařížská policie v pátek oznámila, že demonstranty nevpustí na bulvár Champs-Elysées a další místa v centru metropole.

Takzvané žluté vesty před demonstrací v Paříži | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Tvrdší přístup úřadů je reakcí na násilnosti více než 1500 radikálů, kteří v hlavním městě minulý týden zapálili banku či rabovali obchody a restaurace. Policie použila slzný plyn a vodní děla a přes 150 lidí zadržela.

Lidé oblečení do žlutých vest protestují ve Francii proti vládě a prezidentovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku.

Původně byl jejich hněv namířen proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily. Nyní kritizují žluté vesty mnoho různých aspektů reformní politiky současného kabinetu.

ČTK, bal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme