Ulice Paříže jsou pod náporem odpadků. Hromadí se kvůli stávce ve spalovnách

V ulicích francouzské metropole se hromadí odpadky. Jejich odvoz narušila stávka ve třech spalovnách v okolí Paříže, informoval v úterý server BFMTV. Zaměstnancům spaloven se nelíbí plánovaná vládní důchodová reforma, proti které ve Francii lidé různých profesí protestují již dva měsíce.

Video Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hromadící se odpadky v ulicích Paříže. Fotografie ze 3. února 2020 | Foto: Tanguy Magnien/ABACAPRESS. COM | Zdroj: Reuters

Provoz spaloven v Saint-Ouen, Ivry-sur-Seine a Issy-les-Moulineaux je kvůli stávce narušený již deset dní. Odpad z metropole tak popeláři sváží na 15 provizorních sběrných míst.

Podle serveru BFMTV mohou ale od minulého víkendu denně odvézt jen 1900 tun odpadu. Běžně přitom denně vyvezou odpadky o hmotnosti o tisíc tun vyšší. Kolem popelnic se tak hromadí pytle se zbytky z domácností šestimilionové pařížské aglomerace.

Podle zástupce radnice francouzského hlavního města Paula Simondona je jediným řešením nastalé situace obnovení provozu spaloven. Na twitteru vyzval francouzskou vládu, aby „přijala zodpovědnost“ a zajistila, aby spalovny opět začaly fungovat. Odboráři ale chtějí provoz spaloven blokovat přinejmenším do pátku.

Ve Francii se již od 5. prosince loňského roku protestuje proti chystané reformě důchodového systému. Protestní akce na přelomu roku ochromily mimo jiné hromadnou dopravu v Paříži a jejím okolí. V posledních týdnech sice počet účastníků demonstrací klesá, proti vládní reformě se ale lidé různých profesí nadále bouří.

Vláda chce zavést univerzální, „bodový“ penzijní systém. Ten současný, který zahrnuje 42 speciálních režimů s výhodami pro jisté skupiny, považuje za příliš komplikovaný a nespravedlivý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme