Barikády i slzný plyn. Přes 100 tisíc lidí demonstrovalo ve Francii proti zdražení pohonných hmot

Přes 106 tisíc účastníků registrovalo francouzské ministerstvo vnitra v sobotu kolem 17. hodiny na demonstracích ‚žlutých vest‘, jejichž protestní hnutí je namířeno zejména proti plánu vlády zvýšit od ledna ceny pohonných hmot. Policisté po celé Francii vzali do vazby 130 lidí a v Paříži, kde byly události nejbouřlivější, utrpělo zranění 20 osob včetně čtyř příslušníků pořádkových sil.

Aktualizováno Paříž (Aktualizováno: 21:05 24. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ministerstva vnitra v sobotu uspořádaly ‚žluté vesty‘ více než 1600 akcí. Největší protest se konal na pařížské třídě Champs-Elysées, kde bylo v průběhu dne na osm tisíc lidí.

Manifestace zde však nebyla povolena a při střetech policie s účastníky bylo podle televize BFMTV zraněno dvacet lidí, přičemž jeden demonstrant utrpěl těžké zranění ruky. Na místě už údajně zůstává jen 400 účastníků protestu.

Francouzi protestují proti zdražování paliv. Muž s granátem žádal přijetí demonstrantů u Macrona

Číst článek

Prezident Macron večer v prohlášení na twitteru poděkoval policii za odvahu a profesionalitu a odsoudil projevy násilí. „Hanba těm, kdo je (policisty – pozn. red.) napadali. Hanba těm, kteří napadali další občany a novináře. Hanba těm, kdo se snažili zastrašovat volené zástupce. V republice není místo pro takovéto násilí,“ napsal.

Ministr vnitra Christophe Castaner uvedl, že v celé Francii bylo během soboty zadrženo 130 účastníků protestů, z toho 42 v Paříži. „Právo demonstrovat patří mezi základní práva. Právo narušovat, překážet a ničit bude systematicky trestáno,“ řekl Castaner na tiskové konferenci.

Akcí žlutých vest se podle ministerstva vnitra k večeru účastnilo 106 301 lidí. Deník Le Monde nicméně uvádí, že číslo ministerstva vnitra nelze brát jako zcela exaktní, protože „u hnutí tohoto druhu je těžké stanovovat účast“.

Aktuální údaje však svědčí o menší mobilizaci, než jakou Francie zažila na začátku protestů žlutých vest 17. listopadu. Tehdy se večer hovořilo o 282 710 protestujících a více než 200 zraněných. Symbolem demonstrací se staly žluté reflexní vesty, povinná výbava řidičů aut.

Barikády v Paříži

Rozbouřený dav se i přes zákaz pokusil slavnou třídu Champs-Elysées přehradit barikádami. Těžkooděnci je ale vytlačili k Vítěznému oblouku. Policie oznámila, že do „zakázané zóny“ u Elysejského paláce, sídla hlavy státu, nikdo nepronikl. Incidenty přičítá stovce přívrženců krajní pravice v davu.

Ministr vnitra Christophe Castaner podle agentury AFP obvinil z vyprovokování střetů „ultrapravicové buřiče“, kteří zareagovali na pobídku šéfky krajně pravicového Národního sdružení. Marine Le Penová se totiž v pátek pozastavovala nad tím, proč by francouzský lid nesměl demonstrovat na Champs-Elysées. Nyní se podle agentury AFP ohradila, že k žádnému násilí nikdy nevybízela.

Řidička nešťastnou náhodou zabila protestující. Ve Francii demonstrují tisíce lidí

Číst článek

Podle listu Le Figaro se demonstranti, kteří se původně shromáždili na místě vyhrazeném pro demonstraci u Eiffelovy věže, přesunuli na Champs-Elysées, kde úřady demonstraci zakázaly. Dav před policejním kordónem postupně narůstal, stejně tak stoupalo napětí, až vypukly střety.

Nejdražší od roku 2000

Ceny motorové nafty ve Francii vzrostly za posledních 12 měsíců o 23 procent, píše zpravodajský server BBC. Pohonné hmoty jsou v současnosti nejdražší od začátku tisíciletí. V letošním roce vláda prezidenta Macrona zvýšila daně z pohonných hmot ve snaze přimět Francouze k používání ekologických vozů a paliv.

Ceny dieselu i benzínu mají navíc nadále růst od ledna příštího roku. Prezident Macron zdražování z většiny připisuje globálnímu zvyšování cen ropy.

Kromě Paříže se protesty konají také v regionech. Například na dálnici u Angers na západě země protestující zpomalují dopravu na „hlemýždí“ tempo. „Jeďte, je to zdarma. Zaplatí Macron,“ vybízela motoristy asi stovka demonstrantů, kteří u Laval otevřeli mýtnici, kde se jinak platí poplatky za jízdu po dálnici. Asi 60 žlutých vest demonstruje před prefekturou ve městě Aurillac, vypočítal Le Parisien na svém webu.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme