Paříž jmenovala do vedoucích pozic příliš mnoho žen. Ministerstvo městu uložilo pokutu za nevyváženost

Paříž dostala pokutu 90 000 eur (2,4 milionu korun) za nedodržení vyváženosti pohlaví ve vedoucích pozicích - jmenovala příliš mnoho žen. V roce 2018 bylo do vedení francouzské metropole s Anne Hidalgovou v čele jmenováno jedenáct žen a jen pět mužů, píše list Le Monde, což je podle francouzského státu nevyvážené.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Původní zákon z roku 2013 již změnila novela ze srpna 2019 a pokud by Paříž jmenovala více žen dnes, nic by jí již nehrozilo (ilustrační foto) | Foto: flickr.com, Creative Commons Attribution 2.0 Generic, gckwolfe

V roce 2018 se v Paříži nově obsazovalo šestnáct pracovních míst ve vedoucích pozicích, ženy je získaly v jedenácti případech, což představuje 69 procent jmenovaných. Podle týmu Hidalgové tak jen doháněli nepoměr, který v tuto chvíli ve státní správě panuje.

Blízké setkání s Monou Lisou a dalšími. Louvre přišel kvůli pandemii o zisky, peníze chce získat v aukci

Číst článek

„Toto velmi vysoké číslo významně přispívá k feminizaci na vedoucích pozicích. Výsledkem však je nesplnění zákonného cíle čtyřicetiprocentního zastoupení osob každého pohlaví na těchto pracovních pozicích,“ uvádí ministerstvo pro státní správu ve svém odůvodnění pokuty.

Původní zákon z roku 2013 již změnila novela ze srpna 2019 a pokud by Paříž jmenovala více žen dnes, nic by jí již nehrozilo. Podle nové úpravy při jednom jmenování může převažovat jedno pohlaví, pokud zůstane zachována celková rovnováha mezi muži a ženami ve vedoucích pozicích pro daný úřad nebo město. Ta je zachována i v Paříži, kde ženy zastávají 47 procent vedoucích pozic. Další metou je boj za odpovídající ohodnocení, na začátek roku 2021 metropole chystá plán „Paříž, inkluzivní zaměstnavatel“.

Podle francouzských médií již stejnou pokutu od roku 2017 dostala nejméně čtyři ministerstva a 17 obcí, včetně města Lille.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme