Francouzská policie zadržela stovky účastníků nelegální blokády. Rozdala 300 pokut, sedm lidí zatkla

Pařížská policie zadržela nejméně 500 vozidel, která se navzdory policejnímu zákazu pokoušela vjet do francouzského hlavního města a zúčastnit se zde protestu proti koronavirovým omezením, který se inspiroval takzvaným konvojem svobody v Kanadě.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský „konvoj svobody“

Francouzský „konvoj svobody“ | Zdroj: Reuters

Část protestujících se navzdory hlídkám na okraji města dostala do centra Paříže k Vítěznému oblouku. Podle agentury AP proti nim policisté na pařížské třídě Champs-Élysées zasáhli slzným plynem. Snažili se tak demonstraci rozehnat.

Policisté také rozdali zhruba 300 pokut a zatkli sedm osob, dvě měly u sebe nože, kladiva a kanystry s benzínem a pět osob mělo praky, uvedl zpravodajský server BBC. Mezi zadrženými je i jeden z vůdců protestního hnutí žlutých vest Jérôme Rodriguez, napsala agentura AFP s odvoláním na policejní zdroj.

‚Blokády jsou neakceptovatelné,‘ uvedl Trudeau. Protesty řidičů v Ottawě pokračují

Číst článek

I přes zákaz akce se tisíce odpůrců očkovacích certifikátů a souvisejících omezení podle webu televizní a rozhlasové stanice BFMTV sjely v konvojích z celé Francie a utábořily se v předvečer chystaného protestu u bran Paříže.

Policie byla odhodlána blokádě zabránit, i přesto se ale některá vozidla dostala do centra města a způsobila tam dopravní chaos. Prefektura zmobilizovala na 7200 policistů a četníků. Premiér Jean Castex v televizi vybídl pořádkové síly, aby proti všem pokusům o zablokování dopravy v metropoli postupovaly nekompromisně a tvrdě.

Poprvé od demonstrací přívrženců hnutí žlutých vest jsou zmobilizována i obrněná vozidla četnictva, uvedla agentura AFP. Podle prefekta Didiera Lallementa jsou v pohotovosti i desítky odtahových vozidel. Policie odhadla počet vozidel v různých konvojích u bran Paříže na 3300.

Zákaz shromažďování kolon v pátek potvrdily soudy, které zamítly dvě odvolání.

Kanadská policie začala vyklízet blokádu hraničního mostu. Protestujícím hrozí až rok vězení

Číst článek

„Je to zrada. Základy dekretu (o zákazu protestu) nejsou v souladu se zákonem, se svobodou demonstrovat,“ řekla AFP aktivistka Sophie Tissierová, která se angažovala i v hnutí žlutých vest a nyní v protestech proti očkování a pandemickým opatřením.

„Právo demonstrovat a svoboda slova jsou ústavně zaručeným právem, ale právo blokovat ostatní a bránit jim v dopravě nikoliv,“ odpověděl šéf vlády.

Organizátoři tzv. konvojů svobody se inspirovali hnutím proti epidemickým opatřením v Kanadě. Stovky kamionů, mezi nimiž jsou i dodávky a přívěsy, již dva týdny blokují dopravu v centru tamní metropole Ottawy a neprůjezdné jsou kvůli blokádě také některé důležité hraniční přechody mezi Kanadou a USA.

Podobné protesty se chystají i v jiných zemích. Desítky nákladních aut a dalších vozidel, od traktorů po auta s přívěsy, přijely v sobotu do Haagu a v rámci nizozemského konvoje svobody zablokovaly vjezd do historického parlamentního komplexu.

K řidičům se připojila i skupina protestujících s transparentem s nápisem „Láska a svoboda, žádná diktatura“. Policie vyzvala demonstranty, aby se přesunuli do parku, kde mohou v demonstraci pokračovat, napsala agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme