Při požáru domu v Paříži zemřelo nejméně deset lidí. Podle vyšetřovatelů šlo pravděpodobně o žhářství

Neméně deset lidí zemřelo v noci na úterý při požáru obytného domu v Paříži. Tato bilance podle televize BFMTV ještě nemusí být konečná. Vyšetřovatelé se přiklánějí k možnosti, že požár má kriminální pozadí. Zadržena byla v souvislosti s ním jedna žena, podle pařížského prokurátora obyvatelka domu. Jestli se podezření na žhářství potvrdí, půjde o nejhorší případ v Paříži za poslední roky, poznamenala agentura AP.

Paříž (Aktualizováno: 13:11 5. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při požáru obytného domu v Paříži zemřelo v noci na úterý nejméně sedm lidí. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na hasiče | Foto: B. Moser/Brigade des Sapeurs-Pompiers de Paris (BSPP) | Zdroj: Reuters

Oheň zachvátil vrchní část osmipatrové budovy v 16. obvodě na jihozápadě města, ošetřeny kvůli němu musely být další zhruba tři desítky osob. Hasiči s živlem bojovali šest hodin.

Prokurátor Rémy Heitz řekl, že vyšetřovatelé se přiklánějí k možnosti, že za požárem je kriminální důvod. Poblíž místa neštěstí byla zadržena obyvatelka domu a nyní je ve vazbě. Úřady zahájily vyšetřování kvůli žhářství s následkem smrti. Prokurátor zároveň upozornil, že vyšetřování je na začátku a příčina požáru dosud nebyla jednoznačně stanovena.

Zmíněná žena, čtyřicetiletá Essie B., byla podle listu Le Parisien, odvolávajícího se na nejmenované policejní zdroje, zadržena kvůli podezřelému chování – právě podpalovala popelnici a automobil zaparkovaný poblíž hořící budovy. Byla opilá a své počínání vysvětlovala konfliktem se sousedem. Podle prokurátora žena mívala dříve psychické potíže.

Hořet začalo přibližně hodinu po půlnoci v domě v Auteuilské ulici nacházející se nedaleko Bouloňského lesíku. Někteří lidé podle svědků začali volat o pomoc z otevřených oken, zatímco jiní se před plameny snažili utéci na střechu.

„Nejdřív jsme si mysleli, že jde o hádku, protože jsme slyšeli nějakou ženu velice silně křičet. Bylo okolo jedné (v noci). Křičela a křičela. Vyšli jsme a budova už byla v plamenech,“ vylíčil AFP Nicolas, který žije naproti domu, poničenému požárem. „Viděli jsme křičící lidi na balkonech, ale nemohli jsme pro ně nic udělat,“ dodal.

Podle fotografií ze sociálních sítí se oheň rozšířil přinejmenším do 7. a 8. poschodí budovy stojící v těsném sousedství dalších obytných domů.

Požár prominentního domu v Moskvě si vyžádal nejméně sedm mrtvých a dva těžce zraněné

Číst článek

S ohněm bojovaly zhruba dvě stovky hasičů. Podařilo se jim evakuovat okolo 50 obyvatel budovy, která byla postavena v 70. letech minulého století. „Zachránili jsme množství osob, včetně několika lidí, kteří prchli na střechu,“ řekl AFP Cognon.

„Paříž dnes truchlí,“ napsala na twitteru pařížská starostka Anne Hidalgová o „strašné bilanci“ neštěstí. Jednání na radnici začalo minutou ticha. Místo neštěstí navštívila starostka a ministr vnitra Christophe Castaner, který potvrdil osm obětí a 36 zraněných. Hasiči podle něj zachránili více než padesátku životů. Mezi zraněnými je podle agentury AFP i šest hasičů.

„Myslíme na oběti,“ prohlásil prezident Emmanuel Macron a poděkoval hasičům za odvahu a záchranu mnoha životů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme