Před potravinovými bankami na kraji Paříže rostou fronty. Lidí závislých na pomoci kvůli recesi přibývá

Fronta před potravinovou bankou na předměstí jednoho z nejbohatších evropských měst se klikatí stovky metrů: od zavřeného tržiště obklopeného věžovými domy až po čtyřproudou dálnici. Na sklíčených pařížských předměstích počet lidí závislých na potravinové pomoci rychle roste. Přísná karanténní opatření přijatá v boji s koronavirem totiž zemi uvrhla do nejhlubší recese od druhé světové války, napsala agentura Reuters.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fronta k potravinovým bankám na pařížském předměstí Clichy-sous-Bois | Zdroj: Reuters

Před tím, než vypukla epidemie, mnoho lidí z předměstí pracovalo v šedé ekonomice, a ze štědrého francouzského sociálního systému tak teď dostávají jen velmi málo. „Když se všechno zastavilo, co lidem zbylo? Nic,“ říká Bachir Ghouinem, dobrovolník v potravinové bance v předměstí Clichy-sous-Bois, které leží asi 20 kilometrů severovýchodně od centra francouzské metropole.

Francie podle prezidenta Macrona zažívá těžké časy. Karanténní opatření v zemi prodloužil do 11. května

Číst článek

Ghouinem a další dobrovolníci vydávají lidem cukr, těstoviny, sýr, mléko, čerstvé ovoce a zeleninu, které většinou nedarovaly velké řetězce, ale místní obchody. Pomoci během jednoho dne nakonec využije asi 1600 rodin. Dvakrát více, než se očekávalo.

Supermarkety jsou drahé

Clichy-sous-Bois je jen jedním z pařížských předměstí, které patří k sociálně vyloučeným lokalitám v okolí hlavního města. Nezaměstnanost v řadách jejich obyvatel, převážně imigrantů, byla nad celostátním průměrem už před tím, než udeřila epidemie.

Šestačtyřicetiletá Nathalie Barlagneová, která se také zařadila do fronty, pracovala před krizí jako asistentka v jeslích. O práci ale přišla. Nikdy dřív se nemusela spoléhat na charitu, aby zabezpečila svou rodinu, ale potom, co se zavřely místní trhy, už na nákup potravin zkrátka neměla. „Teď musíme nakupovat v supermarketech a to je velmi drahé,“ vysvětluje.

Lidí ve frontě před potravinovou bankou přibývá a zakladatel místní charitativní organizace ACLEFEU Mohamed Mechmach vyzývá k dodržování pravidelných odstupů. „Jinak nebudeme moci dělat to, co děláme,“ upozorňuje. „Prefekt prostě řekne: ‚Se vším přestaňte.‘ A to by byla škoda. Všichni jsme tu ze stejného důvodu,“ dodává.

Belgie začne zmírňovat opatření kvůli koronaviru. Od 11. května otevře všechny obchody

Číst článek

Násilí a nepokoje

Na pařížských předměstích zjitřila opatření, která ve snaze zastavit šíření koronaviru nařídil prezident Emmanuel Macron, hluboce zakořeněné sociální napětí. Kombinace přeplněných sociálních bytů, lidí s prací „v první linii“ a neklidu mladé generace změnila předměstí v ohniska nákazy a nepokoje. Posledních několik nocí se neslo na několika předměstích ve znamení násilí.

Západně od Clichy-sous-Bois leží předměstí Argenteuil, kde charitativní organizace Kanteho Sakha rozváží potravinové balíčky do domácností. Sakho jich podle svých slov rozveze každý týden 600, ale krok s poptávkou drží jen stěží.

Někteří příjemci potravinové pomoci jsou negramotní, a nejsou tak schopni ani vyplnit formulář, který vláda vyžaduje od lidí, kteří chtějí navzdory celostátní karanténě opustit své domovy. Další rodiny se po uzavření škol potýkají s problémem, jak zajistit dětem tři jídla denně. „Od vypuknutí epidemie se chudoba velmi rozšířila,“ dodává Sakho.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme