V souvislosti s pátečním útokem u Paříže byl zadržen čtvrtý člověk. V akci jsou specialisté na terorismus

V souvislosti s pátečním útokem u policejní stanice v Rambouillet nedaleko Paříže francouzské úřady zadržely čtvrtého člověka. Trojici osob, které byly zadrženy už v pátek, vyslechli vyšetřovatelé se specializací na terorismus. Snaží se zjistit motiv činu 36letého Tunisana a rozkrýt jeho případné vazby na extremistickou scénu. Prezident Emmanuel Macron dnes navštívil rodinu 49leté policejní úřednice, jíž útočník podřízl hrdlo.

Rambouillet Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zasahují na místě útoku. | Zdroj: Reuters

Mezi zadrženými osobami je otec útočníka, kterého policie v pátek po činu zastřelila, uvedla agentura AP s odvoláním na justiční zdroj. Vyslechnuta byla také dvojice, u níž podezřelý jistou dobu žil.

Páteční útok přiměl francouzskou vládu zvážit další kroky na ochranu policie. Ministr vnitra Gérald Darmanin zdůraznil, že boj proti islamistickému terorismu neskončí „dnes nebo příští den“.

Muž ve Francii napadl a usmrtil policejní úřednici. Při útoku byl postřelen a zraněním podlehl

Číst článek

Rodinu oběti navštívil prezident Macron. Žena, jejíž křestní jméno je Stéphanie, žila v Thoiry, asi 30 kilometrů severně od Rambouillet. Byla matkou dvou dcer ve věku 13 a 18 let. Prezidentův úřad uvedl, že Macron chtěl rodině projevit podporu a solidaritu. V Rambouillet lidé nepřetržitě přinášeli květiny policistům, kteří střežili uzavřené okolí policejní stanice, u níž se útok stal.

O útočníkovi je mimo jiné známo, že do Francie přišel nelegálně v roce 2009 a povolení k pobytu dostal až loni a podle médií neměl záznam v rejstříku trestů, ani v souvislosti s radikalismem. Svědci pátečního útoku však podle informací AP vypověděli, že volal arabsky Alláhu akbar (Bůh je veliký).

V posledních letech se ve Francii odehrálo několik smrtících útoků na policisty, některé z nich spáchali islamisté. Například v roce 2019 zaměstnanec pařížské policejní prefektury, který se hlásil k radikální verzi islámu, ubodal čtyři své kolegy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme