Nasprejované nápisy a poškozené sochy. Policie kvůli poničenému Vítězného oblouku obvinila 13 lidí

Třináct Francouzů včetně jednoho nezletilého bylo obviněno z poškození Vítězného oblouku na pařížské třídě Champs-Élysées během sobotní demonstrace takzvaných žlutých vest. Oznámilo to pařížské státní zastupitelství. Francouzský premiér Édouard Philippe před poslanci uvedl, že stát bude vůči „rozbíječům“ a „buřičům“ v rámci současné vlny protestů nekompromisní.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výtržníci při protestech poškodili Vítězný oblouk | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Vítězný oblouk, jedna z nejznámějších pařížských památek, utrpěl v sobotu značné škody. Po překvapivě násilném protestu na něm zůstaly nasprejované nápisy a poničené sochy.

Francouzská vláda zvažuje další ústupek žlutým vestám, mohla by zrušit novou daň z nemovitosti

Číst článek

Výtržníci poškodili také nábytek a výstavu uvnitř této stavby. Šéf francouzského Střediska pro národní památky Philippe Bélaval odhadl rozsah škod na statisíce eur.

Ze 13 známých podezřelých zůstávají tři v předběžné vazbě, zbylých deset je stíháno na svobodě, přičemž jejich aktivity bude francouzská justice monitorovat. Pařížská prokuratura zároveň potvrdila, že vyšetřování případu pokračuje ve snaze identifikovat další pachatele.

V Paříži bylo v souvislosti s protestem „žlutých vest“ minulou sobotu zadrženo 412 osob, z nichž 227 už stanulo před soudcem. Z toho ve 122 případech bylo rozhodnuto, že na obvinění nejsou dostatečné důkazy.

Škody, zranění a zatýkání

Sobotní nepokoje v Paříži byly dosud nejdramatičtějším momentem vlny protestů, kterou spustil plán vlády zvýšit od ledna spotřební daň na pohonné hmoty. Francouzi ale demonstrují i kvůli dalším vládním ekonomickým reformám a rostoucím životním nákladům.

Francie po násilných protestech zvažuje zavedení výjimečného stavu. Výtržníci poškodili Vítězný oblouk

Číst článek

Po celé Francii tuto sobotu sice protestovalo podle ministerstva vnitra méně lidí než na počátku vlny manifestací 17. listopadu, protesty ale vyústily ve velké materiální škody, přes 130 zranění a potyčky demonstrantů s příslušníky bezpečnostních složek.

Manifestace svolávají žluté vesty i na nadcházející sobotu, přestože francouzská vláda v úterý slíbila půlroční odklad zvýšení zmíněné daně. Ministr vnitra Christophe Castaner zároveň oznámil, že pro případ nových nepokojů je připraven vyšší počet policistů, než tomu bylo prvního prosince.

„Buřičům, rozbíječům, bych chtěl říct: Postavíme se vám a budeme neoblomní. Jsem schopen naslouchat hněvu, ale nemohu přijmout násilí a budu vždy bojovat proti nenávisti,“ řekl ve středu na půdě Národního shromáždění premiér Philippe. Ministr Castaner v úterý vyzval „rozumné žluté vesty“, aby se případné další demonstraci v Paříži vyhnuly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme