Demonstranti v Paříži prorazili dveře do vládní budovy. Policie musela evakuovat úředníky

Stoupenci protestního hnutí, takzvaných žlutých vest, v sobotu opět vyrazili do ulic a na silnice francouzských měst, aby demonstrovali proti vládě a politice prezidenta Emmanuela Macrona. Na třídě Champs-Elysées v centru Paříže byly už dopoledne stovky demonstrantů, informovala agentura AFP. Během odpoledne a večera zesílily střety s policií, demonstranti vrhli i do vládní budovy.

Tento článek je více než rok starý.

foto Paříž (Aktualizováno: 22:20 5. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v Paříži pokračovaly i v sobotu večer. Policie vyklidila celou oblast Champs-Elysées. Podle reportéra Radiožurnálu přítomného na místě se zdá, že nahlášený a povolený protestní pochod se organizátorům vymkl kontrole. Ve městě hoří skútry i popelnice.

Hněv domonstrantů dopadl i na hlavu mluvčího francouzské vlády. Benjamin Griveaux a jeho spolupracovníci museli být evakuování z kanceláři. Demonstranti totiž prorazili vstupní dveře do budovy, kde úřad mluvčího sídlí.

Ve Francii zemřel při blokádě žlutých vest řidič, je již desátou nepřímou obětí protestů

Číst článek

Poničili také několik aut zaparkovaných na tamním nádvoří. Incident vyvolalo asi 15 lidí, z nichž většina byla oblečena v černém a měla zakrytý obličej. Vládní mluvčí a jeho tým opustili budovu zadním vchodem.

Macron v sobotu večer na twitteru odsoudil „extrémní násilí“ žlutých vest a označil jej za útok na republiku.

„Extrémní násilí opět přišlo zaútočit na republiku, její ochránce, představitele, symboly,“ napsal francouzský prezident a demonstranty požádal, aby protesty ukončili a vyzval je k „debatě a dialogu“.

Střety s policií

Oba pařížské protestní pochody se kolem 16. hodiny spojily u muzea Orsay, které je na břehu Seiny a na dohled od Louvru. Návštěvníky muzea museli z bezpečnostních důvodů evakuovat zadním vchodem, protože v okolí se žluté vesty již střetly s policií.

Pořádkové síly použily proti demonstrantům slzný plyn, hořela také jedna loď s restaurací, hasiči však požár uhasili.

Následně se podle francouzského zpravodajského webu Le Parisien demonstranti střetli s pořádkovými silami na mostě pro pěší Léopolda Sédara Senghora přes Seinu, odkud mířili dále k Národnímu shromáždění, dolní komoře francouzského parlamentu. Zastaveni byli podle webu asi 200 metrů od budovy.

Protesty „žlutých vest“ pokračují šestou sobotu v řadě. Účastnilo se jich 38 tisíc lidí

Číst článek

Demonstrující rovněž zapálili skútry, popelnice a další předměty na bulváru Saint-Germain poblíž stejnojmenného kostela v centru města.

Protestující se začali scházet v různých francouzských městech v sobotu dopoledne při první své mobilizaci v roce 2019. Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner‏ oznámil, že po celé Francii protestovalo 50 000 lidí.

Doplnil, že demonstranti svou účastí zcela jistě nereprezentují většinu Francie. Jen v Paříži podle dřívějšího sdělení policie demonstrovalo 3500 lidí a 24 osob bylo v hlavním městě zadrženo. Minulou sobotu ve Francii demonstrovalo asi 32 000 lidí.

Už od 17. listopadu lidé demonstrují proti restriktivní fiskální a sociální vládní politice, kterou považují za nespravedlivou. Osmá protestní sobota se koná několik dní po zatčení jednoho z mediálně nejznámějších představitelů žlutých vest Erika Droueta.

Macronovy ústupky

Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner‏ na twitteru oznámil, že svolal na videokonferenci představitele bezpečnostních sil a prefekty. Zároveň v tweetu vyzval demonstranty, aby respektovali zákon a chovali se zodpovědně.

Další otřesy v Elysejském paláci: Macronův exporadce Benalla zneužíval diplomatické pasy

Číst článek

Protesty ve Francii pokračují i přesto, že prezident Macron na konci minulého roku ohlásil ústupky. Přistoupil i na původní hlavní požadavek demonstrantů zrušit chystané zdanění pohonných hmot a slíbil opatření na zvýšení kupní síly a debatu o požadavcích demonstrantů.

Oproti loňským demonstracím, které provázelo rabování a žhářské útoky, jsou ty současné ale o poznání méně násilné, píše agentura Reuters.

Sobotní osmý akční den má být podle AFP testem toho, jak na tom protestní hnutí nyní je. Aktivisty přitom tento týden pobouřilo středeční zadržení kontroverzního představitele žlutých vest. Eric Drouet byl mnoho hodin ve vazbě.

Minulou sobotu se kolem poledne ve Francii protestů účastnilo kolem 12 000 lidí. V sobotu 22. prosince ministerstvo vnitra účast odhadovalo na 38 600 lidí, přičemž 17. listopadu to bylo 282 000 protestujících.

Jan Pokorný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme