Levice sjednocená za Mélenchonem ‚hlásí návrat‘, naznačily výsledky prvního kola francouzských voleb

Spojit síly se levicovým stranám vyplatilo | Foto: Xose Bouzas | Zdroj: Reuters

Francouzi hlasovali o nových poslancích a těsný souboj pokračuje. Do druhého kola vstupuje posílená levice, obavy stoupenců prezidenta Emmanuela Macrona se ukázaly být oprávněné, jeho koalice získala pouze mírnou převahu. Naděje na premiérský post pro Jeana-Luca Mélenchona není vyloučena. Křesla v Národním shromáždění definitivně určí až druhé kolo, které se koná v neděli, pro přesvědčivý výsledek však musí Macronovo uskupení „mobilizovat“.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská média se ohlíží za výsledky prvního kola s důrazem na zisky aliance čtyř nejsilnějších levicových stran. Formace Nová lidová, socialistická a ekologická unie (NUPES) se snažila zúročit podporu pro svého lídra z dubnových prezidentských voleb. Jean-Luc Mélenchon tehdy získal přes 20 procent hlasů a poté, co se mu uzavřely brány pro finálové kolo, hřímal, že se stane dalším premiérem.

Udělal pro to mnoho – především sjednotil levici. Ta zaostala jen o 21 tisíc hlasů za prezidentskou koalicí Společně, vyplývá z oficiálních výsledků zveřejněných ministerstvem vnitra.

À la une de Libération ce lundi :

🇫🇷 Gauche : le retour en force

journal.liberation.fr
#legislatives2022 #Nupes

22:40 – 12. 06. 2022

349 984

„Pravdou je, že prezidentská koalice byla poražena,“ řekl lídr levice na povolebním setkání. Jeho cílem je dotlačit Macrona ke kohabitaci, aby jmenoval Mélenchona premiérem. Což by znemožnilo francouzskému prezidentovi snadno prosazovat svou agendu.

Podle macronistů ale jediný, kdo dokáže sestavit jasnou většinu, je právě jejich koalice. „Je před námi týden, během kterého můžeme mobilizovat. Týden na přesvědčení a zisk silné a jasné většiny,“ řekla ve volebním štábu premiérka a zároveň uchazečka o poslanecký post v Calvadosu Élisabeth Borneová.

Zaujmout voliče se pokusí všechna uskupení, která se probojovala do druhého kola. Upoutat přitom nebude vůbec jednoduché – Francouzi ukázali nejnižší zájem o volby v novodobé historii země. Přišlo jen 46,5 procenta z nich.

🇫🇷Premiérka @Élisabeth BORNE ve štábu @avec vous po 1. kole parlamentních voleb
- do 2. kola v departementu Calvados postupuje z 1. místa
- rekordně nízká volební účast, hlasovala méně než 1/2 Francouzů
-Macronova koalice jako jediná dokáže vytvořit jasnou většinu
@iROZHLAS.cz

21:08 – 12. 06. 2022

2 3

Třetí příčku obsadila strana Marine Le Penové, která si polepšila. Přestože potenciál, ze kterého mohla strana těžit – na 40 procent hlasů z prezidentských voleb – byl výrazně vyšší. Zisk 18 procent při hlasování v prvním kole do parlamentu je nicméně pětiprocentní zlepšení oproti volbám před pěti lety. Zatímco Národní sdružení zaznamenalo úspěch, Republikáni míří ke ztrátě poloviny svých křesel, upozornil na to server France 24.

Mezi neúspěšné kandidáty se pak zařadil někdejší uchazeč o Elysejský palác Éric Zemmour. Jeho straně Znovubytí (Reconquête) se nepodařilo dostat do druhého kola žádného ze svých zástupců.

V poli poražených skončili ale také zástupci koalice Společně, mezi nimi třeba exministr školství Jean-Michel Blanquer nebo bývalý premiér Manuel Valls, který kandidoval za Francouze žijící ve Španělsku. Chtěl být tedy jedním z 11 poslanců reprezentující zemi v zámořských územích a jiných zemích Evropy.

Do druhého kola parlamentních voleb neprošel bývalý prezidentský kandidát Éric Zemmour | Zdroj: Reuters

Macronova koalice zabodovala u 25,75 procenta hlasujících, sjednocená levice získala 25,66 procenta, na třetím místě skončila strana strana Marine Le Penové s 18,68 procenta a přes deset procentních bodů se dostali ještě Republikáni.

Při srovnání v jednotlivých obvodech je pak úspěch Společně přesvědčivější – ve druhém kole volby se bude o post poslance ucházet 406 jejích zástupců, zatímco za NUPES 372. Upozornil na to šéf francouzské agentury průzkumu veřejného mínění IPSOS Mathieu Gallard na twitteru.

Kandidáti se volí na místní úrovni ve volebních obvodech. Těch je celkem 577, včetně 11 zámořských – a přesně o tolik křesel se soupeří. Volí se konkrétní osoba, nikoliv strana nebo koalice. Postupuje většinou dvojice (někdy i trojice, protože pro postup do druhého kola je nutné získat 12,5 procenta hlasů), poslancem se stává pak ten, kdo získá ve druhém kole nejvíce.

Podle projekcí má prezidentská koalice šanci získat většinu 289 křesel, nižší hranice je však 255 poslanců. Mélenchonova levice má pak šanci na zisk 150 až 190 míst. Jasno bude ale po uzavření volebních místností po druhém kole v neděli 19. června.

#Législatives2022 𝐂𝐀𝐑𝐓𝐄 | Les qualifiés circonscription par circonscription lemonde.fr/les-decodeurs/…

08:17 – 13. 06. 2022

1 6

Anna Urbanová, bal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme