Francie spustila pohotovostní plán pro případ neřízeného brexitu. Miliony eur investuje do přístavů i letišť

Francie spustila pohotovostní plán pro případ, že Británie odejde z Evropské unie 29. března bez jakékoli dohody. Oznámil to ve čtvrtek francouzský premiér Édouard Philippe. Jak dodal, Paříž investuje 50 milionů eur, v přepočtu asi 1,3 miliardy Kč, do francouzských přístavů a letišť, aby zmírnila případné dopady takzvaného neřízeného brexitu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský premiér Édouard Philippe | Zdroj: Reuters

Podle šéfa francouzské vlády se scénář odchodu Británie z EU bez dohody jeví jako stále pravděpodobnější. „Právě z tohoto důvodu jsem spustil plán týkající se brexitu bez dohody,“ řekl Philippe novinářům.

Plán B představí Mayová v pondělí, hlasovat se o něm bude 29. ledna

Číst článek

Plán zahrnuje mimo jiné legislativní opatření, která mají zajistit, že po brexitu nebude přerušena ochrana práv francouzských občanů či firem, dodala agentura Reuters.

Již dříve se objevily informace, že francouzská celní správa na internetu zveřejnila podrobné informace pro podnikatele, jak se připravit na brexit a jeho případné formy. Do roku 2020 by rovněž tamní celní správa měla postupně najmout dalších 700 zaměstnanců, kteří budou mít na starosti kontroly na hranicích, zejména v přístavech Le Havre, Calais či Dunkerk a u kanálu La Manche.

V úterý britští poslanci odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedmadvacítkou dojednala premiérka Theresa Mayová. Konzervativní předsedkyně vlády teď musí na základě nedávno schváleného dodatku zákona představit v Dolní sněmovně do tří zasedacích dnů, tedy do 21. ledna, takzvaný „plán B“.

Alternativami jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, ale i neřízený brexit bez dohody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme