Francie po teroristických útocích dál zpřísňuje bezpečnost

Ve Francii začala platit nová opatření v boji proti terorismu. Ke stávajícím bezpečnostním složkám přibylo deset tisíc nových vojáků. Posílená je také ochrana důležitých objektů a židovských škol i obchodů ve čtvrti Marais. Premiér Manuel Valls by dnes měl v Národním shromáždění představit návrhy nových opatření pro boj s terorismem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští policisté střeží synagogu v Paříži | Foto: Jacques Brinon | Zdroj: ČTK

Nová bezpečnostní opatření ve Francii mají platit ode dneška. Vedle posílení ostrahy citlivých objektů a přítomnosti 10 tisíc vojáků v ulicích jsou to také opatření neviditelná - odposlechy, práce tajných služeb, snaha o infiltraci do struktur radikálů, ale třeba také izolace odsouzených džihádistů ve vězení.

Zazněl už také návrh na zřízení zvláštního detenčního centra pro džihádisty, kteří ještě nejsou odsouzeni, ale kteří jsou svým způsobem nebezpeční.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francie po teroristických útocích, které stály život 17 lidí, dál zpřísňuje bezpečnost. Tamní atmosféru přiblížil zpravodaj Jan Šmíd

Součástí boje proti terorismu je i trestání jakýchkoli projevů sympatií s radikály, i když nejsou míněné vážně. Tribunál v Meaux odsoudil k tříměsíčnímu vězení ženu, která v parku Disneyland vykřikovala "Jsem přítelkyní Coulibalyho a mám bombu".

Před soudem se rovněž ocitli i ti, kteří na sociálních sítích napsali vzkazy typu "Jsem Kouachi". Právě na sociálních sítě by se měla vláda v bezpečnostních opatřeních zaměřit mnohem více než dosud.

Mohamed je Charlie, titulní strana týdeníku opět provokuje

Číst článek

Zvýšená je i ostraha listu Libération, kam dočasně přesídlila redakce týdeníku Charlie Hebdo. Tam ji posilují v souvislosti s chystaným středečním vydáním magazínu, které má mít mimořádně tři miliony výtisků. Na titulní straně by měla být karikatura Mohameda se slovy "Je suis Charlie".

„Je zajímavé, jak veliký zájem to ve Francii vzbudilo. Lidé se v kioscích ptali, jestli je možné si to číslo dopředu objednat, jestli by jim ho mohli schovat. Dokonce si myslím, že tam někteří lidé byli poprvé v životě, protože se ptali, v kolik kiosky vlastně otevírají,“ přibližuje pařížský zpravodaj ČRo.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme