Jih Francie sužují silné deště, platí stav ohrožení. Nejméně 13 lidí zemřelo

Jih Francie v noci na pondělí zasáhly prudké deště a záplavy, které si vyžádaly nejméně 13 mrtvých a pět vážně zraněných. Oznámilo to francouzské ministerstvo vnitra s tím, že pravděpodobně stále nejde o konečný počet. V departementu Aude byl vyhlášen stav ohrožení, kvůli přívalovým dešťům byly některé silnice neprůjezdné, zavřené v pondělí zůstaly školy. Televizi BFM-TV to řekl místní prefekt.

Paříž (Aktualizováno: 13:25 15. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle meteorologické služby Vigicrues zasáhly střední část údolí řeky Aude nejhorší povodně od roku 1891. Do postižené oblasti míří francouzský premiér.

„Tehdy (hladina řeky) neměla daleko k sedmi metrům a nyní se této úrovni blížíme,“ uvedla služba Vigicrues. V oblasti stále prší, ale jakmile se „hladina Aude v první části noci velmi rychle zvýšila, nyní už nestoupá a zdá se, že kulminuje,“ citovala dopoledne agentura AFP zástupce služby Vigicrues.

Podle informací prefekta departmentu Aude Alaina Thiriona je jednou z obětí žena, patně řádová sestra, kterou smetla vzedmutá voda ve městě Villardebelle. Nejméně jednoho člověka zastihla velká voda ve spánku. Kromě toho byl se zraněními převezen do nemocnice jeden člověk poté, co se zřítil dům ve městě Cuxac, řekl prefekt televizi BFM-TV.

Bleskové záplavy zastihly region bez varování. Z břehů se vylilo mnoho potoků a řek, velká voda vyvracela stromy i betonové stožáry. Mnohde byla přerušena silniční i železniční doprava a školáci dostali volno. V některých místech podle prefekta napadalo během několika hodin tolik srážek, jako normálně za půl roku.

Tři z mrtvých pocházejí z obcí Villardonnel a Villegailhenc poblíž města Carcassonne. Televize přinesly záběry ulic, které se proměnily v divoké řeky, jejichž rozbouřené vody s sebou braly i automobily. V některých obcích jsou metry vody a do některých se po zemi téměř nedá dostat.

Podle prefekta Thiriona bylo vysláno šest vrtulníků na pomoc lidem, kteří uvázli na střechách domů. Operaci ale komplikuje špatné počasí. „Máme lidi na střechách. Použijeme na jejich evakuaci leteckou sílu, protože se k nim vzhledem k síle vody nemůžeme dostat ve člunech. Je to příliš nebezpečné,“ řekl prefekt.

Mobilizováno bylo také na 700 hasičů, oznámil francouzský premiér Édouard Philippe, který hodlá odpoledne zasažená místa navštívit, pokud to podmínky dovolí. Chce oběti záplav i záchranáře ujistit podporou vlády a státu.

Na jihu Francie a v západním Středomoří v současné době panuje, na rozdíl od jiných rozsáhlých oblastí Evropy, deštivé počasí a bouře. „Departement (Aude) se potýká s prudkými bouřemi, mnohé silnice jsou odříznuty... Vyhněte se jakémukoli cestování,“ vyzvala hned ráno na twitteru prefektura departementu Aude.

Služba Météo France uvedla, že deště sužují oblast mezi regiony Midi-Pyrénées a Roussillon a také východ regionu Languedoc. Podle prefekta Thiriona jenom na Carcassonne napršelo během pěti hodin 160 až 180 milimetrů srážek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme