Francie podle Kremlu zaplatila odškodné za nedodané Mistraly, spor končí

Francie podle Kremlu zaplatila odškodnění za zrušenou smlouvu ohledně dodávky vrtulníkových lodí Mistral. Informovala o tom agentura Reuters. Rusko považuje spor za zcela vyřešený.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská válečná loď Mistral připravená pro Rusy v přístavu Saint Nazaire | Zdroj: Reuters

K dohodě dospěli ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek François Hollande během telefonického hovoru.

Kreml v prohlášení uvedl, že Francie už peníze, které jí Rusko za lodi zaplatilo, poslala zpět. Po vyřízení všech formalit lodě budou patřit Francii.

Francie má Rusku vrátit zařízení, které na vrtulníkových lodích ruští vojenští technici namontovali, a pak získá veškerá vlastnická práva.

První loď Vladivostok mělo Rusko převzít na konci minulého roku a druhou Sevastopol letos na podzim. Válečné námořnictvo se bez nich podle ruského ministerstva obrany bez problémů obejde.

Francouzská vláda smlouvu v celkové hodnotě 1,2 miliardy eur z roku 2011 loni zrušila poté, co Rusko násilně anektovalo ukrajinský Krym a podpořilo boj separatistů na východě Ukrajiny.

Prodej vrtulníkových lodí byl největším zbrojním kontraktem uzavřeným mezi Ruskem a některým z členských států NATO.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme