Francie pokračuje v útocích na severu Mali. Chce tam zničit základny islamistů

Francouzské letectvo pokračuje v útocích na základny islámských teroristů na severu Mali. Podle ministerstva obrany se podařilo zastavit postup rebelů na jih země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatel metropole Bamako vyjadřuje podporu francouzským vojákům | Zdroj: Reuters

Francouzské útoky jsou vedeny především ze vzduchu, a to letouny Rafale. Alžírsko dalo souhlas s přeletem těchto stíhaček přes své území.

Smyslem operace je zlikvidovat základny teroristů. To se během víkendu dařilo, prohlásil ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

Podle Elysejského paláce ale překvapila francouzské jednotky kvalita vybavení i organizace islámských teroristů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl komentátor Radiožurnálu Milan Slezák

„Mají rozhodně nejmodernější zbraně,“ potvrdil ministr zahraničí Laurent Fabius a dodal, že cílem francouzské operace je nejen zastavit postup islamistů, ale také rozbít jejich strukturu a připravit podmínky pro nasazení jednotek z afrických zemí v souladu s rezolucí OSN.

Francie dnes bude informovat o průběhu operace Radu bezpečnosti OSN a doufá, že její intervenci podpoří schválením angažmá mírových sborů v Mali.

Francouzi zatím s operací v Mali souhlasí

S intervencí proti islámským ozbrojencům v Mali souhlasí 63 procent Francouzů. S odvoláním na výsledky nového průzkumu agentury Ifop to napsal server francouzského týdeníku L´Express.

Podle komentářů přitom Francii hrozí, že bude v Mali zatažena do dlouhé a kruté pozemní války. Islamisté naopak pohrozili atentáty ve Francii. Ta proto zpřísnila bezpečnostní opatření.

Islamisté v Mali zahájili ofenzivu proti vládním silám, dobyli město Diabaly

Číst článek

Operace Francouzů v Mali navíc zatím nejsou příliš úspěšné, protože islamisté dobyli zpět ztracená města a navzdory francouzské podpoře malijských vládních sil se je nedaří zastavit.

Na sociální síť Twitter byly také publikovány fotky mrtvého těla francouzského rukojmího Denise Allexe v Somálsku, což veřejnému mínění o intervenci v Mali nepomáhá.

Rada bezpečnosti OSN se schází na žádost Francie kvůli krizi v Mali

Číst článek

Francouzské letectvo od pátku pomáhá maliské vládě v bojích proti islámským radikálům ovládajícím sever země. Zapojení francouzských jednotek do vojenských akcí proti islamistům potrvá údajně několik týdnů.

Jan Šmíd, Milan Slezák, Martin Hromádka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme