Francie posílá zpátky do Itálie tisíce uprchlíků, italská nádraží jsou jimi zahlcená

Rakousko a Francie kvůli přílivu uprchlíků zpřísnily kontroly na hranicích. Vídeň pozastavuje vyřizování nových žádostí o azyl. Na italsko-francouzském přechodu Ventimiglia utečenci protestují proti policejním kontrolám, které jim brání ve vstupu do Francie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na italských nádražích zůstávají tisíce utečenců

Na italských nádražích zůstávají tisíce utečenců | Zdroj: Reuters

„Od začátku roku se francouzské hranice pokusilo přejít asi 8 tisíc lidí. Víc než 6 tisíc z nich jsme poslali zpět do Itálie. Podle evropského práva se o ně musí postarat ona,“ hájí postup francouzských úřadů ministr vnitra Bernard Cazenevue.

Běženci by totiž měli žádat o azyl v zemi, kde poprvé překročili hranici Evropské unie. Skutečnost je ale často jiná.

Přehrát

00:00 / 00:00

O běžencích v Itálii mluví spolupracovník ČRo v Itálii Josef Kašpar a ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová

„Tito lidé nechtějí být v Itálii, povětšinou ani ve Francii. Chtějí za svými příbuznými nebo známými do Nizozemí, Německa, Švédska, Dánska a možná i Velké Británie. Teď se ale neví, co s nimi. Ze situace se stává ostrá diplomatická srážka,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu v Itálii Josef Kašpar.

Zástupci Francie, Německa a Rakouska tvrdí, že Itálie přivírá oko nad imigranty, kteří chtějí cestovat do jiných zemí.

„V některých případech italské orgány oči přivírají. Pro ty lidi není v Itálii ubytování. A protože nechtějí žít v Itálii, odmítají se nechat fotografovat nebo snímat otisky prstů, aby byli registrováni. Problém je dost obtížně řešitelný,“ vysvětluje Kašpar.

Ilegální imigranti už jsou v centru Atén. Začíná tam jejich vysněná cesta do Evropy

Číst článek

Itálie tlačí na ostatní unijní země, aby změnily azylovou politiku a alespoň jí tak částečně od náporu přistěhovalců ulevily.

Italský premiér Matteo Renzi prohlásil, že pokud se Evropa bude k Itálii obracet zády, země změní postoj. Přijme taková opatření, která sice budou bolestná, ale prokážou všem, že solidarita ve spojené Evropě je fikce a žádná realita.

Kvůli zpřísnění hraničních kontrol nocují na italských nádražích tisíce utečenců. V Římě pro ně úřady zřídily provizorní stanové tábory.

Na italsko-francouzském přechodu Ventimiglia utečenci protestují proti policejním kontrolám | Foto: Reuters

Mezinárodní organizace zabývající se dodržováním lidských práv Amnesty International upozorňuje, že svět zažívá nejhorší uprchlickou krizi od druhé světové války.

Aktivisté tvrdí, že světoví lídři v řešení často zoufalé situace běženců ‚ostudně selhávají‘ a jejich nečinnost vede k tomu, že na útěku před krvavými konflikty zemřely tisíce civilistů.

Amnesty vyzývá k úplné změně příslušné politiky a k vypracování globální strategie.

Do Itálie loni přicestovalo přes 170 000 uprchlíků, ve sběrných zařízeních jich ale teď je pouze kolem 76 000. Letos by podle odhadů mělo do Itálie přijet na 300 000 nelegálních migrantů.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme