14 dní, které rozhodnou o hlavě Francie: 'Extrémní Le Penová zkusí zjemnit'

Francouzští voliči rozhodli: o Elysejský palác se se středovým Emmanuelem Macronem utká šéfka nacionalistické Národní Fronty Marine Le Penová. Zatímco Macron má nakročeno k tomu stát se nejmladším prezidentem v dějinách Francie, Le Penová bude v příštích 14 dnech mobilizovat voličské rezervy. „Hraje proti ní extrémnost, zkusí zjemnit,“ odhadl pro Radiožurnál politolog Lukáš Macek, ředitel dijonské pobočky Pařížského institutu politických studií (Sciences Po).

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marine Le Penová a Emmanuel Macron | Foto: Reuters

Jak bude podle vás vypadat následujících 14 dní ve Francii? Čeká zemi další tvrdá politická kampaň?
Těžko říci, co mají kandidáti – a zejména kandidátka Národní fronty (FN) – v záloze. Ale spíš lze očekávat, že to bude kontinuita toho, co již proběhlo: tedy že se Národní fronta bude snažit mobilizovat na témata, jako je boj proti terorismu a imigraci, zdůrazňování nejrůznějších aspektů, které apelují na emoce voličů, jako strach a obavy z budoucnosti. A naopak Emmanuel Macron se tomu všemu bude snažit čelit.

Zakázat mobily ve školách nebo mešity. Co chtějí finalisté v boji o Elysejský palác

Číst článek

A co se formy týče? Očekáváte, že Marine Le Penová spíš přitvrdí – nebo naopak bude cílit na méně radikální voliče jemnější rétorikou?
Předpokládám, že se spíš bude snažit zjemnit, působit „prezidentsky", upokojit voliče. Protože hlavní argument, který proti ní hraje, a důvody, proč významní poražení kandidáti vyzývají voliče, aby hlasovali proti ní, souvisí právě s její extrémností. Tu se tedy Le Penová bude určitě snažit zjemnit – a zároveň zpochybnit kvality Emmanuela Macrona a jeho schopnost stát se prezidentem. Mimo jiné i kvůli jeho věku.

Jak na tom bude protikandidát Macron? Nedostal od poražených kandidátů a světových politiků „polibek smrti", nemůže mu jejich podpora ublížit?
Myslím si, že nikoli. Spíš se musí vyvarovat případných zásadních chyb, které by posílily pochybnosti na téma jeho schopnosti prezidentskou funkci převzít. Ale to, že se víceméně celý politický mainstream postavil za něj, není nic překvapivého – a nevěřím, že by to voliče nějak odradilo.

Konečné výsledky prvního kola francouzských prezidentských voleb, ve druhém kole se utkají Emmanuel Macron a Marine Le Penová.

'Prezident všech Francouzů'?

Centristický kandidát Emmanuel Macron, lídr hnutí En Marche France, slavil své vítězství v prvním kole prezidentských voleb v hale na pařížském výstavišti. Shromáždění se změnilo v techno taneční slavnost, popsal z místa zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

"Jistě, jsem šťastná, samozřejmě. Pracovala jsem pro tuto kampaň mnoho měsíců. Prala jsem se za to, abychom zvítězili. Jsem šťastná za Francii a za Francouze," uvedla pro Radiožurnál vedoucí Macronova kabinetu Sophie. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavu v Macronově štábu zachytil Pavel Novák.

Jak ovšem sama podotýká, "bude to teď ještě těžké. Podle průzkumů vyhrajeme, ale jde o to, jaký je odstup od druhého a jak silný má pak prezident mandát. Musíme se připravit na parlamentní volby. Takže neskládáme ruce do klína. Jsme šťastní, ale čeká nás spousta práce, která začíná už dnes."

Emmanuel Macron prohlásil, že se chce stát prezidentem všech Francouzů. Pokud uspěje, stane se v 39 letech nejmladším prezidentem v dějinách Francie. Po vítězství v prvním kole voleb ho podpořilo několik poražených kandidátů.

Rezervy pro Le Penovou

Ve volebním štábu Marine Le Penové sledoval vyhlášení výsledků prvního kola zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd. Šéfka Národní fronty přijala svůj postup do druhého kola se střízlivým nadšením a připomněla, že je to historický úspěch nejen pro ni samotnou, ale i pro celou Národní frontu – hlas jí dalo 7 milionů voličů. Na druhé straně sama dobře ví, že 7. května v druhém kole to pro ni bude velmi komplikované, zdůraznil Šmíd pro Radiožurnál.

Le Penová má totiž už velmi malou rezervu voličských hlasů. Nepochybně bude apelovat na voliče poraženého pravicového kandidáta Françoise Fillona. Ten jednoznačně podpořil Emmanuela Macrona, ale to neznamená, že všichni Fillonovi voliči automaticky dají hlas Macronovi – například šéfka Fillonova volebního štábu na severu vyjádřila podporu Le Penové.

Ke kandidátce Národní fronty má programem velmi blízko také poražený kandidát Nicolas Dupont-Aignan. To tedy budou rezervní hlasy, které se Marine Le Penová bude snažit získat. Pochopitelně, jak už několikrát zdůraznila, hodlá apelovat na „všechny patrioty", uzavřel Šmíd.

Jan Šmíd, Pavel Novák, Jakub Lucký, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme