Francie přerušila blokádu skladu pohonných hmot. Chce omezit celostátní nedostatek

Francouzská policie zasáhla proti blokádě velkého skladu pohonných hmot poblíž ropné rafinérie na západě země. Francie se kvůli protestům proti novému zákoníku práce potýkala s nedostatkem benzínu a nafty, po zrušení většiny blokád by se však měla pohybovat opět v dostatkových hodnotách. Desítky tisíc lidí nadále protestují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávkující odborář přihlíží hořící barikádě u skladu pohonných hmot | Zdroj: Reuters

Francie se potýká se stávkami už několik dní. Rozsáhlé protesty vedly k nedostatku pohonných hmot napříč celou zemí. Francie musela poprvé po šesti letech sáhnout do strategických rezerv. Podle ministerstva dopravy se policistům podařilo odstranit téměř všechny blokády skladů paliva.

Prezident François Hollande prohlásil, že Francie kvůli protestům nehodlá omezovat svou ekonomiku. Odbory si podle něj nemohou diktovat, co má a co nemá být zákonem.

„Francouzské hospodářství není v krizi. To ale neznamená, že by v budoucnosti nemohla přijít nějaká další. Ještě stále se potýkáme s příčinami té minulé. Když už začnete s reformami, dotáhnete je až k výsledku. Ve skutečnosti máme mezi státy G7 nejlepší pracovní právo. Nechci ho zničit, jen se ho snažím lépe vyvážit,“ říká Hollande.

Reforma zákoníku práce se týká hlavně přijímání a propouštění zaměstnanců. Vláda věří, že napomůže podnikům při vytváření nových pracovních míst. Odboráři se ale obávají, že změny umožní zaměstnavatelům obcházet práva zaměstnanců.

Muž s cedulí vyzývající k osvobození 16 zaměstnanců společnosti Air France | Foto: Reuters

Odbory připravují protestní akci i na 10. června, kdy ve Francii začíná evropský fotbalový šampionát. Týden před zahájením Eura má také stávkovat pařížské metro. Jak se na to úřady budou připravovat, to zatím nikdo neřekl.

Demonstrace napříč celou zemí sílí. Včera se jich zúčastnilo okolo tří tisíců lidí. Francie přitom na fotbalové mistrovství Evropy očekává miliony fanoušků z celého kontinentu.

Na dnešní den byl také plánován protest u francouzského soudu, který měl projednávat případ společnosti Air France, jejíž zaměstnanci napadli vysoce postavené manažery kvůli rušení pracovních míst. Soud byl však nakonec odložený až na září. I tak se ale před soudem shromáždili odboráři.

ČRo, Pavlína Nečásková, Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme