Francie zjistila, kolik stojí exprezidenti. Nejdražší je Hollande, stát mu loni zaplatil 5,5 milionu korun

Francouzský úřad vlády poprvé zveřejnil, kolik peněz stát vynakládá na zajištění působení bývalých prezidentů. Materiální náklady Nicolase Sarkozyho, který z Elysejského paláce odešel před 11 lety, úřad vlády loni vyšly na 196 981 eur (4,87 milionu korun). Tato částka ho však řadí až na pomyslné druhé místo. François Hollande, který Francii vedl v letech 2012 až 2017, loni státu vyúčtoval 221 074 eur (5,46 milionu korun).

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francois Hollande a Nicolas Sarkozy se utkají ve 2. kole

Oba exprezidenti stojí stát desetitisíce eur ročně (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Když se přičtou náklady na platy jejich spolupracovníků a ochranku, stáli Francouze oba exprezidenti dohromady asi tři miliony eur (74 milionů korun), napsal deník Le Figaro. Bývalý prezidenti Francie mají nárok na doživotní „materiální a personální podporu“. V praxi to znamená nájem a poplatky kanceláří, tři až sedm spolupracovníků, úklid a auto s řidičem.

Exprezident Francie Sarkozy může skončit u soudu. Peníze na kampaň mu měl poslal diktátor Kaddáfí

Číst článek

Stát jim proplácí také reprezentační cestovní náklady nebo výdaje na recepce, které pořádají. Počet placených spolupracovníků musí klesat v závislosti na letech od skončení mandátu. Pravidla upravuje dekret z roku 2016.

Loni v červenci požádala o informace o těchto výdajích socialistická poslankyně Christine Pirèsová-Beauneová. Tajemnice parlamentního finančního a rozpočtového výboru dotaz klade pravidelně, tentokrát se jí ale dostalo podle zdrojů z jejího okolí „nečekaně detailní odpovědi“.

Nejdražší položkou, která představuje zhruba tři čtvrtiny nákladů, tvoří nájem kanceláří pro bývalé hlavy státu. Republikán Sarkozy si ji zřídil v ulici Miromesnil 77, asi deset minut pěšky od Elysejského paláce, a loni vyšla téměř na 170 000 eur. Socialista Hollande ji má v ulici Rivoli 242, na kraji Tuilerijských zahrad, a loni její nájem vyšel na 153 000 eur.

Soud poslal Sarkozyho na rok do vězení. Uznal ho vinným z korupce a obchodování s vlivem

Číst článek

Oba exprezidenti mají zhruba stejné výdaje na logistiku. Sarkozy více investoval do informatiky, ale neměl žádné výdaje na dopravu a reprezentaci. Naopak Hollande ušetřil na informatice, ale jeho recepce vyšly stát na více než 47 000 eur.

Nad rámec těchto částek ještě bývalí představitelé státu mají právo na ochranku, kterou jim ale zajišťuje a financuje ministerstvo vnitra. Hollandeova ochrana loni vyšla na zhruba 1,2 milionu eur, Sarkozyho na 1,3 milionu eur. V součtu tak byli Sarkozy a Hollande zhruba stejně nákladní.

Bývalí prezidenti České republiky mají podle zákona z roku 2004 nárok na doživotní měsíční rentu 50 000 korun a náhradu 50 000 korun na nájemné za kancelář a na odměnu asistenta. Český prezident může po odchodu z funkce využívat služební auto a policejní ochranu. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme