Aféra Bygmalion končí. Prokuratura žádá pro Sarkozyho šest měsíců vězení, obhajoba zproštění

Před pařížským soudem v úterý po více než měsíci skončí proces s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v kauze týkající se financování kampaně za jeho znovuzvolení v roce 2012. Ve francouzských médiích je označována jako aféra Bygmalion. Obhajoba soud požádala, aby někdejšího státníka zprostil žaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu minulý týden navrhla šestiměsíční vězení.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Paříži končí proces s exprezidentem Sarkozym | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

„Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti,“ sdělil soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Komentátor Černý o přelomovém verdiktu: Pro Sarkozyho nemusí být rozhodnutí soudu koncem problémů

Číst článek

Prokuratura naopak uvedla, že Sarkozy je „jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň,“ píše L'Express, podle kterého vyjádření obhajoby potrvá do pozdních hodin. Rozsudek se čeká k pozdějšímu datu.

Proces se Sarkozym, který se úterního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost, která měla na starosti organizaci politických shromáždění.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozy vinu odmítá. V jiném procesu na začátku března mu soud vyměřil trest odnětí svobody na jeden rok nepodmíněně za korupci a obchodování s vlivem. Proti březnovému verdiktu se exprezident odvolal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme