Francie přijala 150 převážně křesťanských uprchlíků z Iráku

Do Francie přilétlo 150 převážně křesťanských uprchlíků z Iráku. Utíkají před sunnitskými extremisty z organizace Islámský stát, kteří od června ovládli rozsáhlé oblasti na severu země. Podle OSN kvůli džihádistům opustilo domovy asi 1,25 milionu Iráčanů včetně 200 tisíc křesťanů. Jejich populace v Iráku se za poslední desetiletí snížila z milionu na zhruba 400 tisíc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius (archivní foto)

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius (archivní foto) | Zdroj: Reuters

„Odcházím z Iráku, protože se bojím o život, o svou dceru. Bál jsem se o ni každou noc,“ svěřil se před odletem z kurdského Arbílu jeden z uprchlíků Sámer.

Paříž už přijala v srpnu stovku iráckých křesťanů. Francouzi se také připojili k Američanům a ostřelují pozice Islámského státu z letadel.

Kurdským milicím posílají zbraně a civilistům jídlo, přikrývky a stany. Ty také dopravil do iráckého Kurdistánu Airbus, kterým se vrátili utečenci. Na pařížském letišti je přivítal ministr zahraničí Laurent Fabius.

„Ti fanatici spáchali hrozné masakry v Iráku a Sýrii, nejsou ale hrozbou jen pro ten region, ale i pro nás. Proto se bráníme. Z naší strany to proto není jen šlechetný čin, ale i sebeobrana,“ říků jeden z uprchlíků.

Jan Prokeš, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme