Francie přijala 150 převážně křesťanských uprchlíků z Iráku

Do Francie přilétlo 150 převážně křesťanských uprchlíků z Iráku. Utíkají před sunnitskými extremisty z organizace Islámský stát, kteří od června ovládli rozsáhlé oblasti na severu země. Podle OSN kvůli džihádistům opustilo domovy asi 1,25 milionu Iráčanů včetně 200 tisíc křesťanů. Jejich populace v Iráku se za poslední desetiletí snížila z milionu na zhruba 400 tisíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius (archivní foto) | Zdroj: Reuters

„Odcházím z Iráku, protože se bojím o život, o svou dceru. Bál jsem se o ni každou noc,“ svěřil se před odletem z kurdského Arbílu jeden z uprchlíků Sámer.

Paříž už přijala v srpnu stovku iráckých křesťanů. Francouzi se také připojili k Američanům a ostřelují pozice Islámského státu z letadel.

Kurdským milicím posílají zbraně a civilistům jídlo, přikrývky a stany. Ty také dopravil do iráckého Kurdistánu Airbus, kterým se vrátili utečenci. Na pařížském letišti je přivítal ministr zahraničí Laurent Fabius.

„Ti fanatici spáchali hrozné masakry v Iráku a Sýrii, nejsou ale hrozbou jen pro ten region, ale i pro nás. Proto se bráníme. Z naší strany to proto není jen šlechetný čin, ale i sebeobrana,“ říků jeden z uprchlíků.

Jan Prokeš, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme