Francie rozprodá část národní sbírky a výtěžek věnuje nemocnicím. Peníze budou i od Asterixe

Francie se chystá prodat část své národní sbírky starožitného nábytku a výtěžek předat místním nemocnicím, jež jsou vytížené kvůli péči o pacienty s covidem-19. Zatím není jasné, jaké kusy půjdou do aukce, list The Guardian nicméně poznamenává, že podobně velký a veřejně oznámený rozprodej bude výjimečnou událostí.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Emmanuel Macron během prohlídky uměleckých kousků v Mobilier National. | Zdroj: Reuters

Dražbu plánovanou v termínu oslav francouzského dědictví mezi 20. a 21. zářím organizuje úřad Mobilier National, který zařizuje vybavení všech francouzských oficiálních budov, včetně Elysejského paláce, kde sídlí prezident.

Nejstaršímu praktikujícímu lékaři ve Francii je 98 let. Pacienty nechce opustit ani v době pandemie

Číst článek

Podle francouzských médií by měla být k dispozici asi stovka kusů nábytku převážně z 19. století z období vlády Ludvíka Filipa Orleánského. Výtěžek z aukce připadne nadaci zřízené na podporu francouzských nemocnic, které předsedá první dáma Brigitte Macronová.

Koberce, lustry, židle, stoly

Ředitel Mobilier National Hervé Lemoine zatím pouze sdělil, že k prodeji bude určen jen takový nábytek, který netvoří součást francouzského kulturního dědictví a který nevyužíval nikdo výjimečný. Kurátoři organizace budou muset každý nabízený kus jednomyslně schválit, aby nedošlo k „prohýření rodinného stříbra“, řekl Lemoine.

Mobilier National spravuje více než 130 000 koberců, lustrů, židlí, stolů, kusů keramiky či nádobí a dalších předmětů. Kromě aukce se chystá podpořit také francouzské umělecké řemeslníky tím, že zadá zakázky na zrestaurování celé své sbírky.

Vyhlásí rovněž soutěž pro mladé designéry a umělce, kteří budou moci přihlásit své návrhy - úřad následně vybere ty nejlepší a zaplatí jejich realizaci.

Pomůže i Asterix

Zemřel spoluautor komiksu Asterix Albert Uderzo. Bylo mu 92 let

Číst článek

Francouzské nemocnice také získají finance z prodeje kreseb od Alberta Uderza, nedávno zemřelého spoluautora populárních komiksů o Asterixovi.

Při aukci na konci května se budou dražit tři originální stránky z příběhů o známém Galovi a dvě další z jiných komiksů. Hodnota stránek z Asterixe se přitom odhaduje na 80 000 až 100 000 eur (2,17 až 2,71 milionu korun).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme