Francie prodloužila výjimečný stav. Kvůli volbám potrvá až do července 2017

Návrh francouzské vlády o prodloužení výjimečného stavu do 15. července 2017 ve středu schválili poslanci a ve čtvrtek i senátoři. Prodloužení stavu se dotkne i jarních prezidentských voleb, které byly jedním z argumentů proč výjimečný stav prodloužit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská policie | Zdroj: Reuters

Francie se rozhodla zavést výjimečný stav loni v listopadu po krvavých atentátech v Paříži. Islamisté tehdy zabili 130 osob. Od té doby je výjimečný stav prodlužován už popáté. „Hrozba se nesnížila. Dopustili bychom se vážné chyby, kdybychom snížili ostražitost. Napjaté volební období, do kterého vstupujeme, ještě zvyšuje riziko, že teroristé přejdou k činu,“ řekl zákonodárcům ministr vnitra Bruno Le Roux, informuje o tom ČTK.

Pokud je vyhlášen výjimečný stav, výkonná moc může nařídit podezřelým osobám domácí vězení, domovní prohlídky a prohlídky aut a zavazadel, nebo zakazovat průvody a uzavírat místa pro schůzky. Podle průzkumů většina obyvatel s těmito opatřeními souhlasí.

Prezidentské volby ve Francii probíhají ve dvou kolech a konají se 23. dubna a 7. května. O něco později, ve dnech 11. a 18. června, se pak konají parlamentní volby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme